Aktualności

Aktualności (234)

Rodzinny Piknik Integracyjny w bielskim Warsztacie Terapii Zajęciowej.
W dniu 31.05.2023 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim odbył się Rodzinny Piknik Integracyjny. Celem pikniku była ogólnie pojęta integracja. Piknik był skierowany do naszych uczestników, ich rodzin, uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, dzieci ze Świetlicy Caritas Diecezji Drohiczyńskiej oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza w Bielsku Podlaskim.
Na uczestników festynu czekała moc atrakcji. Oprócz samej muzyki, były liczne konkursy i zabawy z nagrodami. Uczestnicy pikniku brali udział w licznych animacjach. W czasie spotkania można było dokonać pomiaru ciśnienia krwi, a także poziomu glukozy dzięki personelowi Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim. W pikniku wzięły udział również policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. Można było obejrzeć wóz policyjny, a także wziąć udział w pogadance na temat współczesnych zagrożeń.
Towarzyszyła nam wspólna biesiada: robienie waty cukrowej, lody, popcorn, gorące kiełbaski i hot dogi. Wszyscy uczestnicy pikniku mieli możliwość udziału w wielu konkurencjach sportowych. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej z Bielska Podlaskiego zaprezentowali w sposób porywający taniec „ Kaczuszki ‘’.
Imprezie towarzyszyła piękna pogoda, wspaniała atmosfera, wspólnie spędzony czas, radosne uśmiechnięte twarze. Moc podziękowań licznym sponsorom za pomoc w organizacji tak fajnego pikniku. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się na kolejnej tak wspaniałej imprezie.
Warsztaty wykonywania deserów z lodami w bielskim Warsztacie w ramach projektu „ Od juniora do seniora- warsztaty międzypokoleniowe”.
W miesiącu maju 2023 roku w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim odbyły się warsztaty kulinarne skierowane do seniorów z terenu Bielska Podlaskiego i okolic. Zajęcia były realizowane w ramach „ Od juniora do seniora- warsztaty międzypokoleniowe”.
Tematem zajęć było wykonanie deserów z wykorzystanie owoców, sosów, kremów i oczywiście lodów. Lody to bardzo popularny deser. Do wykonania jego potrzebne są mleko, śmietana, cukier, a także różne dodatki owocowe, czekolada bądź bakalie. Lody są znane już od czasów starożytności i były początkowo robione w Chinach, a do Europy trafiły w okresie średniowiecza. Podawane są w różnej postaci, najczęściej w rożku lub kubku waflowym, w postaci gałek lub w postaci zakręconego stożka, czy na patyku.
Nasi seniorzy z ogromnym entuzjazmem podeszli do zajęć robienia deserów z lodami. Można było poznać technikę robienia tego smacznego i orzeźwiającego szczególnie w okresie lata deseru. Celem spotkania była integracja międzypokoleniowa oraz wymiana doświadczeń kulinarnych wynikających z różnego wieku uczestników projektu. Panowała bardzo miła i sympatyczna atmosfera, a każdy miał swoje własne wspomnienia związane z lodami, szczególnie z lat dzieciństwa i młodości. Wszyscy mieli nadzieję, że niejedne jeszcze przed nimi takie wspaniałe warsztaty.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.
czwartek, 01 czerwiec 2023 11:16

Projekt

Napisała
czwartek, 01 czerwiec 2023 11:15

Projekt

Napisała
czwartek, 01 czerwiec 2023 11:13

Projekt

Napisała
Dzień mamy w Warsztacie Terapii Zajęciowej CDD w Bielsku Podlaskim.
26.05.2023 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim obchodziliśmy bardzo ważny dla nas dzień, a mianowicie Dzień Matki. Na uroczystość były zaproszone kochane mamy wszystkich naszych uczestników.
Dzień Matki to święto wypełnione serdecznymi życzeniami. Mamom tego dnia życzymy przede wszystkim zdrowia. Dzień ten jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości. Na świecie jest on obchodzony w różnych dniach, ale równie uroczyście jak w Polsce.
Spotkanie rozpoczęło się od Mszy Świętej sprawowanej przez naszego warsztatowego kapelana księdza Jarosława Kuźmickiego w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, w której udział wzięli nasi uczestnicy wraz kadrą, a także zaproszone mamy. Posługę w konfesjonale sprawował zaprzyjaźniony z Warsztatami ks. Andrzej Kiersnowski.
Po Mszy Świętej wszyscy udali się do siedziby Warsztatu, na krótką inscenizację, w postaci wierszy i piosenek przygotowanych na tą okazję. Rozczulonym mamom uczestnicy podarowali mydełka własnoręcznie przez nich wykonane. Mamy z radością dziękowały za miłość, pamięć i pozytywne emocje. Złożono następnie serdeczne życzenia, a także zaproszono na poczęstunek w postaci pierogów i słodkich babeczek. Kolejnym punktem imprezy było uroczyste wniesienie tortu i zaśpiewanie mamom sto lat. Punktem kulminacyjnym Dnia mamy była możliwość zrobienia sobie wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
W przygotowanie uroczystości włożono dużo wysiłku, pracy i serca. Było jednak warto, by potem zobaczyć uśmiechnięte i wzruszone dla nas najbliższe i najważniejsze osoby, czyli kochane mamy. Mamy nadzieję, że uroczystość ta długo zapadnie nam jak i mamom w pamięci, gdyż była pełna radości, ciepła, szczerości i wzruszeń.
Warsztaty robienia lodów w bielskim Warsztacie w ramach projektu ,,W zdrowym ciele zdrowy duch” – Warsztaty aktywizujące dla seniorów II edycja.
W dniu 24.05.2023 roku w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim odbyły się kolejne warsztaty kulinarne skierowane do seniorów z terenu Bielska Podlaskiego i okolic. Zajęcia były realizowane w ramach projektu ,,W zdrowym ciele zdrowy duch” – Warsztaty aktywizujące dla seniorów II edycja.
Tematem zajęć było wykonanie deseru lodowego w pucharku. Lody to bardzo popularny deser. Do wykonania jego potrzebne są mleko, śmietana, cukier, a także różne dodatki owocowe, czekolada bądź bakalie. Lody są znane już od czasów starożytności i były początkowo robione w Chinach, a do Europy trafiły w okresie średniowiecza. Podawane są w różnej postaci, najczęściej w rożku lub kubku waflowym, w postaci gałek lub w postaci zakręconego stożka, czy na patyku.
Nasi seniorzy z ogromnym entuzjazmem podeszli do zajęć robienia lodów. Można było poznać technikę robienia tego smacznego i orzeźwiającego szczególnie w okresie lata deseru. Celem spotkania była integracja międzypokoleniowa oraz wymiana doświadczeń kulinarnych wynikających z różnego wieku uczestników projektu. Panowała bardzo miła i sympatyczna atmosfera, a każdy miał swoje własne wspomnienia związane z lodami, szczególnie z lat dzieciństwa i młodości. Wszyscy mieli nadzieję, że niejedne jeszcze przed nimi takie wspaniałe warsztaty.
Zadanie współfinansowane ze środków Budżetu Miasta Bielsk Podlaski.
Warsztaty mydlarskie w bielskim Warsztacie .
W dniu 24.05.2023 roku w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim w związku z przypadającym za dwa dni, czyli 26 maja 2023 roku Dniem Matki odbyły się zorganizowane dla uczestników warsztaty robienia naturalnych mydełek.
Warsztaty mydlarskie to okazja, na własnoręcznie wykonane, pachnące i idealne do kąpieli mydło. Zajęcia pozwoliły przenieść uczestników w pachnący świat mydła, umożliwiły poznanie mydlarskiej historii i pobudzenie kreatywnego myślenia.
Mydła znane są już od starożytności i służą od tego czasu jako środki myjące i piorące. Obecnie mamy ogromny ich wybór, począwszy od różnych wyglądów, zapachów jak i zastosowań. Technika wykonania mydełek polegała na robieniu ich z najwyższej jakości gotowej bazy glicerynowej, poprzez stopienie jej w kąpieli wodnej przez co otrzymywaliśmy płynne mydło. Następnie wlewane było do form silikonowych wcześniej dodając barwnik i olejek zapachowy.
Przeprowadzone warsztaty pozwoliły na twórcze spędzenie czasu oraz zdobycie nowych, praktycznych umiejętności. Były one dedykowane szczególnie osobom, które interesują się kosmetyką i chcą używać naturalnych produktów. Wykonane i zapakowane w piękny sposób mydełka wręczone zostaną mamom w dniu ich święta.
czwartek, 01 czerwiec 2023 10:59

Ojcze Święty pamiętamy.

Napisała
Ojcze Święty pamiętamy
W dniu 18.05.2023 roku część uczestników wraz z kadrą Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim udało się pod usytułowany nieopodal Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim pomnik Świętego Jana Pawła II. Pod pomnikiem Wielkiego Papieża, złożyliśmy kwiaty, znicze oraz zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń Papieża ,,Barkę”. Powodem wyjścia była przypadająca dzisiaj 103 – cia rocznica urodzin Papieża.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach (niedaleko Krakowa) jako drugi syn Karola i Emilii Wojtyłów. W czasie II wojny światowej wstępuje do tajnego seminarium duchownego. Po zakończeniu wojny 1 listopada 1946 roku otrzymuje święcenia kapłańskie. Większość swego posługiwania duchownego związuje z archidiecezją krakowską, gdzie początkowo w Niegowici i Krakowie pełnił funkcję wikariusza, później zostaje biskupem i kardynałem krakowskim. 16 października 1978 roku zgromadzenie kardynałów w Watykanie wybiera Wojtyłę na 264 Papieża Kościoła Katolickiego. 2 kwietnia 2005 roku umiera po 27 latach pełnienia roli Biskupa Rzymu.
Jego wybór na Stolicę Piotrową miał szczególny wpływ na wydarzenia w Europie Wschodniej w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku. Papież wywarł szczególny wpływ na przemiany demokratyczne w Polsce. W czasie II Pielgrzymki do Polski w 1983 roku powiedział do Polaków, że ,,celem nadrzędnym dla nas jest dobro Polski”. W dobie ataków na jego osobę do dzisiaj aktualny jest jego dorobek duchowy i intelektualny.
Kochamy rozwój- poszerzamy umiejętności cukiernicze pod okiem instruktora zawodu.
W ostatnim czasu odbyło się wiele ciekawych spotkań w ramach zajęć z instruktorem zawodu. Podopieczny mogli spotkać się na kawce, gorącej czekoladzie, upiec bułeczki, wypróbować swoich sił w makijażu, pielęgnacji ciała, czy nawet wykonać zdobienia na paznokciach. Mimo wszystko największą popularnością cieszą się niezmiennie warsztaty, których efektem są jakieś pyszności.
Tym razem grupa dziewczynek spotkała się w pracowni gospodarstwa domowego, żeby zapoznać się, a niektóre z nich aby poćwiczyć swoje umiejętności cukiernicze. Zgromadzone uczestniczki postanowiły pod okiem instruktora zawodu skomponować deser idealny. Wykorzystały do tego fuzulinę truskawkową i krem budyniowy o smaku awokado. Dodatkowo była okazja by wypróbować nowe sprzęty znajdujące się w naszym warsztacie, a mianowicie syfon do bitej śmietany. Każda dziewczynka skomponowała według siebie najlepszy deser. W użyciu była szpryca, syfon , ale przede wszystkim zwinne ręce samej „ cukierniczki”. Efekty pracy był zarówno piękne wizualnie jak również niezwykle ciekawe smakowo.
Radość ze spożywania takiego deseru była nie do opisania.