WTZ Bielsk Podlaski

Aktualności

Aktualności (181)

piątek, 18 grudzień 2020 12:17

Spotkanie wigilijne

Napisał

Tegoroczna warsztatowa Wigilia odbyła się 18 grudnia. To wyjątkowy dzień nie tylko dla Uczestników warsztatu ale także dla kadry, którzy są bardzo zżyci między sobą.  Bycie razem z najbliższymi to jedna z najpiękniejszych tradycji związanych z świętami Bożego Narodzenia, dlatego cieszymy się że spotkanie opłatkowe mogło się odbyć i mogliśmy złożyć życzenia z opłatkiem w ręku. Było inaczej niż zwykle, ale to nie znaczy, że gorzej. Wszyscy z troski o drugą osobę dbali o zasady bezpieczeństwa w czasie pandemii. W tym roku nie spotkaliśmy się wszyscy razem  na auli widowiskowej, ale każda pracownia świętowała w swoim gronie. Składając życzenia nie ściskaliśmy się, ale słowa płynęły z serca. Na twarzach  były maseczki, ale pod nimi były uśmiechy. Na pięknie ustrojonych stołach nie zabrakło tradycyjnych potraw wigilijnych. Nie zabrakło również śpiewu kolęd.

 Dziękujemy za obecność naszemu księdzu kapelanowi  Michałowi Sawickiemu, który przeczytał nam fragment Pisma Świętego, oraz siostrze Magdali za swoją obecność.

Jako, że wszyscy Uczestnicy są zawsze grzeczni (zawsze - z paroma wyjątkami J ) nie mogło zabraknąć Mikołaja na naszej Wigilii. Prezenty w tym roku były bardzo hojne i sprawiły dużo radości , dlatego dziękujemy tym wszystkim którzy są prawdziwymi Mikołajami i wsparli zrobienie paczek.

W dniu 7 października br. w siedzibie Oddziału Podlaskiego PFRON w Białysmtoku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „ Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Z pośród nadesłanych 78 prac z 16 placówek Komisja wybrała piętnaście najlepszych prac w pięciu kategoriach. Uczestnik naszego Warsztatu , a mianowicie Mirosław Sakowicz znalazł się na liście laureatów etapu wojewódzkiego XVIII edycji konkursu Sztuka Osób Niepełnosprawnych zajmując III miejsce w Kategorii Fotografia .

Serdecznie gratulujemy.

poniedziałek, 12 październik 2020 07:04

Szkolenie z zakresu aktywizacji zawodowej

Napisał

W  związku z tym, iż od czerwca b.r Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim posiada w swoim składzie specjalistę -  Instruktora zawodu, placówka postanowiła bardziej pochylić się nad tematyką pośredniczenia pracy w zatrudnieniu wspomaganym.  Wobec powyższego w dniach 12-13 października 2020r. w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim  odbyło się szkolenie zorganizowane przez Fundację Aktywności Zawodowej. Tematem szkolenia była „ Kompleksowa ścieżka aktywizacji zawodowej uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej”.  Kadra pracująca w Warsztacie miała możliwość przypomnienia sobie, usystematyzowania, ale również zdobycia nowej wiedzy z zakresu możliwości uczestników w procesie wprowadzania do zatrudnienia. Poznano różne sposoby przygotowania uczestników do podjęcia aktywności zawodowej. Omówiono lokalny rynek pracy w kontekście pracy osób z niepełnosprawnością, a także wysłuchano dobrych praktykach innych placówek, które mają już doświadczenie w aktywizacji zawodowej swoich podopiecznych. Na koniec spotkania prawnik przedstawił  regulacje prawne dotyczące zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.  Miejmy nadzieję, że szkolenie oraz zdobyta na nim wiedza przyczyni się do większego zaktywizowania podopiecznych Warsztatu.

Szkolenie było możliwe dzięki współfinansowaniu ze środków KFS w wysokości 80% - organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku Podlaskim.

29.09.2020 odbyła się już kolejna edycja przeglądu „Zwyczaje, Obrzędy i Tradycje – Etiudy Folklorystyczne Osób Niepełnosprawnych – edycja VIII”. W tegorocznym Przeglądzie wzięło udział pięć zespołów. Tematem przewodnim była wiosna. Jako pierwszy zaprezentował się Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim- gospodarz wydarzenia z przedstawieniem dotyczącym tradycji związanych z topieniem „Marzanny”. Scenka była pełna radości i na chwilę można było zapomnieć o ponurej pogodzie na zewnątrz. Następnie zaprezentował się Warsztat Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN z Szumowa. Została przedstawiona legenda ludowa dotycząca  święta Narodzenia Maryi- Matki Bożej Siewnej. Pewnego gospodarza nawiedzają niezwykli goście młoda kobieta z dzieciątkiem na ręku oraz młody mężczyzna. Ziarna, które zasiewa kobieta wschodzą momentalnie i uginają się pod ciężarem dorodnych złocistych ziaren. Ta stara opowiastka już zapomniana przez młode pokolenie ciągle jest pamiętana przez starsze pokolenie. Dzięki takim przedstawieniom nie zostanie zapomniana. Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim zaprezentował taniec rosyjski „Kazaczok”. Taniec był pełen życia i pasji. Młodzi artyści zachwycili widownie. Warsztat Terapii Zajęciowej z Sokołowa Podlaskiego pokazał scenkę obrzędową nawiązującą do obchodzenia  Nocy Kupały. Występ był bardzo ciekawy. Ostatni zaprezentował się Warsztat Terapii Zajęciowej z Moniek z zabawną scenką o tradycyjnym zasiewie zboża, która również zachwyciła efektywnością a zakończyła się degustacją świeżo upieczonego chleba.

Mimo, że każdy zespołów musiał podporządkować się nowym standardom dbania o bezpieczeństwo, wspaniali aktorzy dali sobie radę. Etiudy miały wyjątkowy charakter. Po występach odbyła się część rekreacyjna. Niestety nie mogliśmy się pomieszać i każdy zespół w oddzielnej sali zjadł smaczną zupę i kiełbaskę. Nie zabrakło również czegoś na słodko.

Projekt został współfinansowany ze środków Powiatu Bielskiego.

W Warsztacie Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim do grona pracujących tam specjalistów  dołączył  Instruktor Zawodu.  Została nim Pani Anna Malinowska – Tomczuk.  Zadaniem instruktora zawodu będzie praca z uczestnikami nad nabywaniem kompetencji z zakresu poruszania się na otwartym rynku pracy tj. :

 • Wizyty wraz z uczestnikami w  Powiatowym Urzędzie Pracy,
 • Wspólne przeglądanie i wyszukiwanie ofert pracy w prasie i Internecie,
 • Wizyty w zakładach pracy -  poznawanie lokalnego rynku pracy,
 • Organizacja warsztatów o tematyce- skuteczna rozmowa kwalifikacyjna i autoprezentacja,
 • Nauka pisania dokumentów aplikacyjnych,
 • Przygotowywanie i uczestnictwo w Giełdach Pracy ,
 • Organizacja warsztatów i szkoleń wewnętrznych- podstawowe  informacje BHP, motywowanie do pracy, szkolenia stanowiskowe i podstawy zawodoznawstwa,
 • Patronowanie programów stażowych i praktykach zawodowych,
 • Monitorowanie zdobytego zatrudnienia,
 • Organizowanie konkursów umiejętności zawodowych ,
 • Organizowanie warsztatów rozwojowych podtrzymujących kompetencje zawodowe osób już zatrudnionych.

W ramach zajęć z instruktorem zawodu 17 września 2020r odbyło się cykliczne spotkanie  edukacyjne. Tematem przeprowadzonych zajęć były  Dokumenty aplikacyjne .  Uczestnicy oglądając przygotowaną prezentację mieli okazję  powtórzyć wiadomości na temat rodzajów dokumentów aplikacyjnych, ich budowy i specyfiki.  Po utrwaleniu wiedzy  wspólnymi siłami rozwiązywali quizy porównujące cv i list motywacyjny, a  na koniec spotkania podopieczni na bazie zdobytej wiedzy  pisali swoje przykładowe życiorysy.

Miejmy nadzieję, że posiadanie w kadrze pracowników takiego specjalisty przyczyni się do znalezienia licznych miejsc odbywania stażów  i praktyk  przez podopiecznych Warsztatu.

 

15.09.2020 r. w Bielskim Domu Kultury odbył się etap powiatowy 65 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w trzech kategoriach: poezji śpiewanej, teatrze jednego aktora oraz  wywiedzione ze słowa. W konkursie wziął udział uczestnik naszego Warsztatu -  Łukasz Matuszak. Zaprezentował on dwa utwory w kategorii ,,wywiedzione ze słowa”. Jeden utwór to wiersz Pani Martyny Jacewicz ,,Zakochanie”, a drugi to proza, fragment scenariusza o nazwie ,,11 Listopada” autorstwa uczestników Pracowni Doświadczenia Świata, Muzyki i Teatru. Porywająca prezentacja utworów przez naszego uczestnika spowodowała, że w swojej kategorii dostał on wyróżnienie.

 Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w okresie od 01.09.2020r do 30.11.2020r realizuje projekt: „Objazdowy Teatr Osób Niepełnosprawnych na 100-lecie Niepodległości Polski – edycja I”.

Projekt „Objazdowy Teatr Osób Niepełnosprawnych na 100-lecie Niepodległości Polski – edycja I” powstał z myślą nie tylko o osobach niepełnosprawnych ale również o dzieciach, młodzieży oraz o osobach starszych z woj. podlaskiego, którzy jeszcze nie mieli możliwości i okazji poznania dorobku teatralnego osób niepełnosprawnych w szczególności jeżeli chodzi o rocznice patriotyczne jakim jest Odzyskanie przez Polskę Niepodległości. Zadanie będzie żywą lekcją historii. Zadanie przewiduje cykl zajęć warsztatów teatralnych wśród osób niepełnosprawnych przygotowujących do inauguracji spektaklu patriotycznego oraz objazdu teatralnego dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych z woj. podlaskiego.

 Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

 

piątek, 04 wrzesień 2020 09:37

Wspólna modlitwa

Napisał

Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim kierując się słowami  Św. Proboszcza z Ars –

„Modlitwa jest dla naszej duszy tym, czym deszcz dla ziemi.  Nawoźcie ziemię, ile chcecie, a i tak, jeżeli brakuje deszczu, wszystko, co robicie, na nic. „ (Jan Maria Vianney)

nie mógł codziennej, wspólnej modlitwy wpasować w swój stały element dnia. Tym bardziej jest niezmiernie miło, że „nasza rodzina warsztatowa” ma swojego opiekuna duchowego, został nim Ks. Michał Sawicki.

Pierwsze spotkanie z uczestnikami placówki miało miejsce dnia 2 września 2020 r. podczas którego kapłan poprowadził  wspólną modlitwę  – Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Mamy nadziej, że Ks. Michał będzie czuł się dobrze w naszej małej społeczności.

 

Już zaczęły się próby Warsztatowego Teatru. Uczestnicy z chęcią przychodzą na zajęcia. Ważna jest nawet najmniejsza rola. To jest dopiero początek, ale już dużo zdążono wyćwiczyć. Na efekty w postaci spektaklów potrzeba ogrom pracy. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim z wielkim zaangażowaniem podchodzą do warsztatów teatralnych. Tematyka tegorocznego spektaklu jest bardzo ważna. Miejmy nadzieje, że poruszy młodych ludzi i ustrzeże  przed wejściem w nałogi, da nadzieje tym, którzy stykają się z uzależnieniem na co dzień. 

 

Zadnie współfinansowane ze środków Budżetu Miasta Bielsk Podlaski.

Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim we współpracy z siostrami zakonnymi z naszej Parafii kierując się pięknymi słowami  Św. Teresy od Dzieciątka Jezus

„Moim niebem będzie dobrze czynić na ziemi”

podjął się wyzwania zorganizowania  wsparcia dla placówki misyjnej Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Koudandeng, w Kamerunie.

Siostry Karmelitanki rozpoczęły posługę w Koudandeng 1 stycznia 2016roku. Od 1 września 2017 roku przejęły odpowiedzialność za przedszkole i szkołę podstawową im. Św. Mukassa. Dyrektorem została w niej S. Ida Bujak.

Warsztaty Terapii Zajęciowej już od długiego czasu przygotowywały się do tej akcji.  Działania wspierające zaczęły się od szycia plecaków do tamtejszego przedszkola i szkoły. Zorganizowana została również zbiórka pieniężna wśród pracowników, a z zebranych środków zakupiono ponad 120 par tenisówek dla tamtejszych dzieci w szkole, pampersy dla nowonarodzonych dzieci w szpitalu, w którym siostry posługują, ciepłe koce, środki ochrony osobistej, środki czystości, opatrunkowe oraz maseczki . Caritas Diecezji Drohiczyńskiej przekazał również piłki do szkoły, a także koszulki dla przedszkolaków. Natomiast siostry zakonne przekazały paramenty liturgiczne i różańce do kolejnej parafii, na terenie diecezji , w której Siostry posługują.

 Zbiórka okazała się bardzo udana. Zebrano  ponad 2m³ darów , które będą wysyłane kontenerem drogą morską . W obecnym czasie pandemii , jest to jedyny sposób dostarczenia pomocy.  Szacowany czas dotarcia paczki do Kamerunu jest przewidziany na okres Świąt Bożego Narodzenia,  dlatego też uczestnicy Warsztatu jednogłośnie zdecydowali ,że w szykowanej paczce nie może zabraknąć również ozdób świątecznych powstałych w Warsztacie.

Podziękowanie należy się również Pani Monice Siecińskiej-Jaworowskiej wraz z rodziną za wsparcie naszej akcji poprzez przekazanie środków pieniężnych na transport zebranych rzeczy do Koudandeng, w Kamerunie oraz innym anonimowym darczyńcom.

Miejmy nadzieję, że to nie ostatnia taka akcja charytatywna z udziałem Warsztatu.

 

W dniu 22.08.2020 r. (sobota) o godz. 12.00 na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych im. Ziemi Bielskiej przy Wojska Polskiego 78 odbyły się XVIII Integracyjne Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych zorganizowane przez Zarząd Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,SZANSA” w Bielsku Podlaskim. W zawodach udział wzięli uczestnicy wraz z rodzicami oraz kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Spotkanie rozpoczęło się grillem z kiełbaskami. W licznych konkurencjach m. in. rzucanie rzutkami do tarczy, dmuchanie balonów, czy podnoszenie ciężarów zajęliśmy czołowe miejsca. Zawodom towarzyszyła miła atmosfera wręcz rodzinna, a spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Autor: Piotr Olszański

Zdjęcia: Agnieszka Pęska, Karol Bańkowski

niedziela, 16 sierpień 2020 09:06

Święto Wojska Polskiego

Napisał

15  sierpnia  obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego oraz już 100 rocznicę „Cudu nad Wisłą”. Miłość do ojczyzny to ważna wartość, którą kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim stara się przekazywać swoim podopiecznym. Nie mogło zabraknąć reprezentacji naszego Warsztatu na uroczystościach. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz w Cerkwi Św. Archanioła Michała w Bielsku Podlaskim została odprawiona msza święta Intencji Ojczyzny. Następnie kwiaty i wieńce zostały złożone pod pomnikiem Katyńsko-Smoleńskim. Cieszymy się, że mogliśmy w ten sposób okazać szacunek Polsce i wszystkim bohaterom, którzy na przestrzeni wielu lat walczyli o wolność i dobro kraju.

 

Autor: Agnieszka Pęska

Pierwsze Zajęcia taneczne „rehabilitacja przez taniec”

W miesiącu sierpniu w naszym warsztacie odbyły się pierwsze zajęcia taneczne, które poprowadził instruktor terapii zajęciowej z Pracowni Muzycznej w ramach projektu „Rehabilitacja osób niepełnosprawnych przez taniec – edycja II”.

W pierwszym etapie wszyscy chętni pokazywali swoje możliwości. Profesjonalizm i zaangażowanie prowadzącego spowodowały, że nawet najtrudniejsze kroki wydawały się proste. Celem tych zajęć jest rekreacja, rehabilitacja społeczna i fizyczna w innym środowisku społecznym, a przede wszystkim integracja osób uczestniczących. Terapia tańcem jest jedną z odmian terapii ruchowej. Stosowana jest głównie w leczeniu osób chorych psychicznie, ma ona zastąpić komunikację werbalną, natomiast u  osób z niepełnosprawnością fizyczną wspomóc proces rehabilitacji ruchowej. Projekt zakończy się piknikiem.

Zadnie współfinansowane ze środków Budżetu Miasta Bielsk Podlaski.

 

 Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w okresie od 01.08.2020r do 30.11.2020r realizuje projekt: „Objazdowy Teatr Osób Niepełnosprawnych – skuteczna recepta w profilaktyce uzależnień- edycja II”.

Projekt ten to edukacja kulturalna dzieci i młodzieży w wyniku działań profilaktyczno-edukacyjnych amatorskiego teatru objazdowego osób niepełnosprawnych  w sferze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania narkomanii. W skład jej wchodzić będą warsztaty teatralne prezentowane będą przez osoby niepełnosprawne oraz spektakle o zabarwieniu dydaktycznym i profilaktycznym, skierowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych promujących zdrowy styl życia z dziedziny uzależnień od substancji psychoaktywnych.  

Zadanie współfinansowane ze środków Budżetu Miasta Bielsk Podlaski

 Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w okresie od 01.08.2020r do 30.11.2020r realizuje projekt: „Objazdowy Teatr Osób Niepełnosprawnych – skuteczna recepta w profilaktyce uzależnień- edycja II”.

Projekt ten to edukacja kulturalna dzieci i młodzieży w wyniku działań profilaktyczno-edukacyjnych amatorskiego teatru objazdowego osób niepełnosprawnych  w sferze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania narkomanii. W skład jej wchodzić będą warsztaty teatralne prezentowane będą przez osoby niepełnosprawne oraz spektakle o zabarwieniu dydaktycznym i profilaktycznym, skierowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych promujących zdrowy styl życia z dziedziny uzależnień od substancji psychoaktywnych.  

Zadanie współfinansowane ze środków Budżetu Miasta Bielsk Podlaski

 

 

 Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w okresie od 01.08.2020r do 30.11.2020r realizuje projekt: „Rehabilitacja osób niepełnosprawnych przez taniec – edycja II”.

Projekt ten zakłada prowadzenie zajęć tanecznych dla osób niepełnosprawnych zarówno z niepełnosprawnością fizyczną jak i umysłową. Celem tych zajęć będzie rekreacja, rehabilitacja społeczna i fizyczna, a przede wszystkim integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Terapia tańcem jest jedną z odmian terapii ruchowej. Stosowana jest głównie w leczeniu osób chorych psychicznie, ma ona zastąpić komunikację werbalną, natomiast u osób z niepełnosprawnością fizyczną wspomóc proces rehabilitacji ruchowej. Odbiorcami tego zadania będą osoby niepełnosprawne, ich rodzice i opiekunowie oraz seniorzy z terenu  Miasta Bielsk Podlaski oraz rodziny uczestników projektu. Podsumowaniem będzie zorganizowany Piknik Rodzinny podsumowujący projekt.

Zadanie jest współfinansowany ze środków Budżetu Miasta Bielsk Podlaski.

 

 

 Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w okresie od 01.08.2020r do 30.09.2020r realizuje projekt: „ Zwyczaje, Obrzędy i Tradycje – Etiudy Folklorystyczne Osób Niepełnosprawnych – edycja VIII”.

Projekt ten to już kolejna edycja która zakłada kultywowanie przez osoby niepełnosprawne obrzędów i tradycji ludowych osadzonych w katolickim i prawosławnym roku obrzędowym. Zakłada przygotowanie człowieka do spotkań z innością, propagowanie postawy aktywnej tolerancji, traktującej odmienność jako wartość, a nie powód do wykluczenia. Proponowane działania przyczynią się do wzbudzenia i poszerzenie potrzeby prowadzenia dialogu między kulturowego, ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Podlasia i podtrzymywania tożsamości narodowej.

Zadanie współfinansowane ze środków Powiatu Bielskiego.

 

 

Autor tekstu: Monika Piotrowska-Śliwińska

poniedziałek, 09 marzec 2020 13:06

Wyjątkowy dzień

Napisał

W dniu 9 marca 2020 r. w Barze Smak z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn odbył się uroczysty obiad dla uczestników i kadry Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Podany był smaczny kotlet schabowy oraz pyszna rybka w towarzystwie wiosennych surówek. Wyjątkowo smaczne było ciasto domowej roboty z galaretką. Spotkanie przebiegło w serdecznej atmosferze, której towarzyszyła bardzo miła obsługa.

Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim życzy każdej kobiecie, aby każdego dnia nie tylko 8 marca była doceniana za swoje niezwykle wrażliwe serce oraz życzy każdemu mężczyźnie, aby każdego dnia nie tylko 10 marca był doceniany za siłę charakteru i trud wkładany w pracę.

 

Autor artykułu: Olszański Piotr

27.02.2020 roku miały miejsce warsztaty robienia czekoladek. Do Bielska Podlaskiego przyjechał niezwykły autobus- niezwykły, bo przeniósł każdego Uczestnika w świat przepysznej czekolady. Na początku każdy Uczestnik odpowiednio się ubrał w specjalny fartuch oraz czapkę szefa cukier-mistrza. Następnie ekipa autobusu opowiedziała parę tajemnic dotyczących czekolady, których nie będziemy zdradzać. Kolejnym etapem, który na pewno każdemu się spodobał była zagadka z degustacją czekolady. Czekolada była przepyszna. Każdy Uczestnik rozpływał się ze szczęścia, jak czekolada w ustach. Mimo, że już tyle wrażeń czekało na każdego, to jeszcze był główny punkt programu czyli wykonanie własnoręcznie aż dwóch czekoladek- jednej z foremki, a drugiej namalowanej. Ekipa czekoladowego autobusu była zachwycona Uczestnikami WTZ, dlatego każdy bez wyjątku otrzymał Dyplom „Mistrza Czekolady”. Mimo, że dyplom jest bardzo prestiżowy, to i tak każdy Uczestnik był najbardziej zadowolony z pudełeczka ze swoimi czekoladkami, które otrzymał. Dziękujemy ekipie Czekoladowego Autobusu za wspólnie spędzony czas. Na pewno tej nocy śniła się czekolada nie jednej osobie.

 

Autor: Agnieszka Pęska

Zdjęcia: Agnieszka Pęska

25.02.2020  uczestnicy wraz z terapeutami Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wybrali się do Restauracji „Kwarta”.  Teraz kiedy powstały nowe pracownie całkiem sporą grupą jesteśmy. Uczestnicy wiele pracy włożyli w przygotowanie przedmiotów na  liczne kiermasze. Wspólne wyjście było nagrodą za włożony trud w udoskonalanie swoich umiejętności. Spotkanie było również dobrym czasem na naukę umiejętności społecznych. Uczestnicy bardzo lubią takie wyjścia. Wspólnie spędzony czas jest najlepszą nagrodą. 

W restauracji mogliśmy również zjeść smaczną zupę meksykańską oraz zdrowy gulasz. Wśród gwaru radosnych rozmów szybko minął nam czas.

 

Autor: Agnieszka Pęska

Zdjęcia: Agnieszka Pęska

17 lutego 2020 roku Pracownię Gospodarstwa Domowego odwiedziły dzieci z grupy 3-latki z Katolickiego Niepublicznego Przedszkola Karmelki. Pod kierunkiem pań terapeutek z kuchni odbyły się warsztaty pieczenia muffinek.

Nie było marudzenia,  wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Każdy przedszkolak z radością wyrabiał i nakładał ciasto do foremek. Najwięcej frajdy było podczas ozdabiania ciasteczek rozpuszczoną czekoladą i kolorowymi groszkami. Dzieci nie mogły powstrzymać się i od razu zabrały się za konsumpcję słodkości. Umorusane czekoladą buźki były pełne radości. Na koniec były wspólne pamiątkowe zdjęcia i piernikowe serduszka dla gości.

Serdecznie dziękujemy dzieciom i paniom przedszkolankom za odwiedziny.

 

Autor: Marzena Misiejuk

Zdjęcia: Marzena Misiejuk 

13 lutego 2020r na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus uczestniczyliśmy w balu karnawałowo-walentynkowym w Siemiatyczach. Na bal zorganizowany przez siostry przybyli także Uczestnicy WTZ w Sokołowie Podlaskim oraz młodzież ze Szkolnego Koła Caritas w Siemiatyczach. Zabawę rozpoczął wspólnie wykonany Polonez. Oprawą muzyczną zajął się DJ urozmaicając wspólną zabawę konkursami, tj. taniec wyginaniec, przechodzenie pod poprzeczką, czy głuchy telefon na gesty. Gospodarze zadbali o liczne przekąski i napoje. Mogliśmy także skosztować pysznego bigosu z kiełbaską, przygotowanego  przez siostry. Na zakończenie wszyscy uczestnicy balu otrzymali ekologiczne pachnące mydełka oraz zaproszenie na obchody 15-lecia WTZ w Siemiatyczach.

Bardzo dziękujemy za wspaniałą atmosferę i radość ze wspólnej zabawy.

 

Autor: Paweł Zabrocki

Zdjęcia: Paweł Zabrocki

12 lutego 2020 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim odbył się Bal karnawałowo-walentynkowy. Na nasze zaproszenie wzięli udział w nim goście – uczniowie wraz z kadrą Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, którzy przynieśli w prezencie „walentynkowy tort”.  Podczas zabawy braliśmy udział w licznych zabawach i konkursach – na najlepszy wiersz Walentynkowy, przeciąganie liny, zagadki oraz w teleturnieju jaka to melodia, które prowadziła Pani Bogusia – instruktor terapii zajęciowej. Zabawę umilił nam słodki poczęstunek przygotowany przez Pracownię Gospodarstwa Domowego oraz prosto z pieca przywieziona pyszna pizza.

Karnawałowa atmosfera zabawy udzieliła się nam wszystkim. Na zakończenie balu wszyscy otrzymali słodki upominek w postaci walentynkowego serduszka, które zostało wykonane przez Pracownię Gospodarstwa Domowego.

Mamy nadzieję, że w podobnym gronie spotkamy się za rok.

 

Artykuł: Olszański Piotr

Zdjęcia: Paweł Zabrocki

piątek, 24 styczeń 2020 13:01

Ekumeniczny koncert kolęd

Napisał

W dniu 24 stycznia 2020 r. w naszym Warsztacie na zaproszenie Pani Moniki Piotrowskiej-Śliwińskiej – Kierownik WTZ,  odbył się koncert kolęd pod dyrekcją Pani Jolanty Ostaszewicz. Wzięły w nim udział dwa chóry – Chór ,,Bractwo” Stowarzyszenia Św. Cyryla i Metodego oraz Chór Młodzieżowy Parafii Prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim. Oba chóry wykonały szereg kolęd prawosławnych w języku białoruskim i ukraińskim. Mieliśmy możliwość wysłuchania solowego występu o tematyce świątecznej zaprezentowanego przez naszą uczestniczkę Warsztatu - Ewę Czerkowską oraz Agnieszkę Orzepowską. Chórzyści wraz z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej zaśpiewali wspólnie kolędy w języku polskim. Nasi goście zostali przywitani słodkim poczęstunkiem. Wszystkim uczestnikom udzieliła się świąteczna atmosfera. Piękno kolęd oraz ich charakter spowodował, że chcieliśmy, żeby spotkanie trwało jak najdłużej.  Mamy nadzieję, że w podobnej atmosferze spotkamy się za rok.

22 stycznia  2020r., mieliśmy ogromną przyjemność zaprezentować Jasełka, które zostały wyreżyserowane przez Pana Ireneusza Swatko – instruktora terapii zajęciowej, a aktorami oczywiście byli podopieczni naszych warsztatów. Na nasze zaproszenie na widowni znaleźli się wspaniali uczniowie bielskich szkół wraz z Panem Andrzejem Dłużewskim – z Osiedlowego Domu Kultury w Bielsku Podlaskim. Zaangażowanie oraz profesjonalizm aktorów biorących udział w przedstawieniu został nagrodzony gromkimi brawami oraz owacją na stojąco. Po występach odbył się drobny poczęstunek. Wrażenia z występów oraz smak pączków wywołał radość na twarzach zaproszonych młodych gości. Mamy nadzieję, że częściej będą gościć w naszych skromnych progach.

W Niedzielę Chrztu Pańskiego 12 stycznia 2020 r. do Bielska Podlaskiego przybyli przedstawiciele różnych organizacji prowadzonych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, aby wziąć udział w świąteczno-noworocznym spotkaniu z ks. bp. Piotrem Sawczukiem.

Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel przewodniczył i słowo Boże wygłosił Pasterz naszej diecezji. W homilii ks. biskup nawiązał do tajemnicy chrztu św. Przypominał, że to Chrystus swoją mocą uświęcił wody Jordanu. Przez posługę kapłańską Bóg w chrzcie św. udziela człowiekowi życia Bożego i włącza go we wspólnotę Kościoła. Ponadto ks. biskup przypomniał nam wszystkim zgromadzonym, że Chrystus jest bardzo potrzebny w życiu każdego człowieka i żebyśmy o tym pamiętali w codziennym życiu.

Kolejna część spotkania miała miejsce w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Rozpoczęła ją cześć artystyczna w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej z Ceranowa. Następnie wystąpili  uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Ukazali oni historię Narodzenia Pana Jezusa oraz przybyłych Trzech Mędrców ze Wschodu. Podsumowaniem zmagań artystycznych był występ uczennicy z programu „Skrzydła” z Siemiatycz, która zagrała na flecie kolędę oraz taniec „Krakowiak” w wykonaniu uczniów z Drohiczyna.

Dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. kan. dr Łukasz Gołębiewski zaprezentował roczne sprawozdanie z działalności Caritas. Podczas spotkania wręczono upominki stypendystom programu „Skrzydła” oraz „Dwa talenty”. Rozstrzygnięto również konkurs „Miej serce” edycja III, którego głównym celem była popularyzacja działań wolontariatu. Laureatami konkursu zostali: Szkolne Koło Caritas ze Szkoły Podstawowej w Górkach –Grubakach, Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce oraz Szkolne Koło caritas ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie.

W spotkaniu udział wzięli pracownicy diecezjalnej Caritas, przedstawiciele parafialnych zespołów, szkolnych kół, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic środowiskowych, stypendyści, duchowni oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to motyw wielu spotkań bliskich sobie ludzi. Takie spotkanie odbyło się 19 grudnia 2019r., w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Uroczystość uświetnił swoją obecnością J.E ks.Piotr Sawczuk-Biskup Drohiczyński oraz przybyłe duchowieństwo. Przybyli także zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, nadleśnictwa, przedstawicieli służby zdrowia oraz cudownych ludzi z którymi na co dzień współpracujemy.  Przybyli  również zaproszeni goście z Sokołowa Podlaskiego, pracownicy Biura Caritas oraz kadra i uczestnicy WTZ. W tym roku  zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Klubu Seniora Caritas w Bielsku Podlaskim. Uroczystość rozpoczęło poświęcenie nowych pomieszczeń Warsztatu. Następnie nastąpiło odczytanie słów Pisma Świętego, a  ks.biskup pobłogosławił opłatki i skierował ciepłe słowa do wszystkich zebranych. Po wspólnym podzieleniu się opłatkiem mieliśmy okazję obejrzeć Jasełka w wykonaniu uczestników Warsztatu. Kulminację spotkania wigilijnego stanowiła wizyta Św. Mikołaja, który w tym roku był bardzo bogaty i przyniósł wszystkim prezenty. Było to możliwe dzięki: Firmie SUEMPOL, Nadleśnictwu Bielsk, Bankowi Spółdzielczemu w Brańsku, Spółdzielni Mieszkaniowej PODLASIE. Na stołach znalazły się tradycyjne potrawy wigilijne. Nie zabrakło również śpiewu kolęd, a rozstając się wszyscy życzyli sobie, po raz kolejny, błogosławionych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

W dniu 11 grudnia b.r na zaproszenie Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim mieliśmy przyjemność wziąć udział w świątecznych warsztatach kulinarnych. Radość wśród naszych podopiecznych była ogromna. Warsztaty kulinarne na pewno będą miłym akcentem na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i chęć spotkania się.

Już po raz drugi gościmy w gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych dzięki współpracy Caritas Polska.

11 grudnia 2019r., zaprezentowaliśmy nasze prace o tematyce bożonarodzeniowej, choinki, stroiki, szopki, aniołki, ozdoby świąteczne, bombki, itp., a także inne prace wykonane przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim. Wśród zaproszonych gości były również Warsztaty Terapii Zajęciowej  Caritas Diecezji Siedleckiej. Gości powitał Maciej Biernat, prezes Zarządu PWPW, a świąteczne życzenia złożył zebranym ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Warsztaty terapii zajęciowej wspomagają rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Terapię prowadzoną w warsztacie realizuje się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika, zawierającego informacje dotyczące osoby niepełnosprawnej, planowanych wobec niej działań i spodziewanych efektów. Jedną z wykorzystywanych form pracy z podopiecznymi jest wspólne wykonywanie ozdób choinkowych w okresie przedświątecznym.

3 grudnia b.r w Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych mieliśmy okazje spotkać się wspólnie: Rodzice Uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, Kadra Warsztatu oraz sami Uczestnicy w sali Holelu Unibus, a także zaproszeni goście w osobie ks. Andrzeja Kiersnowskiego – opiekuna duchowego naszego Warsztatu, Pani Grażyny Bogdańskiej – Dyrektor Podlaskiego Oddziału PFRON oraz  Pani Urszuli Kitlas – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim.   

Współpraca między rodzicami a instruktorami terapii zajęciowej jest potrzebna dla jak najlepszych efektów rehabilitacji, dlatego też bardzo potrzebne są takie spotkania.  Sami uczestnicy bardzo się cieszyli możliwością podzielenia się tym co robią w Warsztatach dla osób sobie najbliższych.  Najpierw był zaprezentowany najnowszy taniec aniołów, następnie profilaktyczny spektakl , a na koniec już dobrze znany taniec hiszpański.  Był również czas  na zastanawiania się nad kierunkami rozwoju placówki. Pani kierownik uchyliła rąbka tajemnicy co do dalszych planów rozwoju naszej Placówki.  Rodzice mogli porozmawiać z kadrą Warsztatu oraz poznać kolegów i koleżanki swoich dzieci. Spotkanie było bardzo owocne.  Ciepły posiłek oraz stół kawowy  umilił całe spotkanie.

            Szczególne podziękowania należą się Dyrekcji Hotelu Unibus za pomoc w przygotowanie tego spotkania.

 

Opracowała: Agnieszka Pęska

poniedziałek, 02 grudzień 2019 09:33

Zawitał do nas Mikołaj z Laponii

Napisał

2 grudnia 2019r., Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim  wzięli  udział w spotkaniu  z Mikołajem z Laponii, który odwiedził nasze miasto.  Uczniowie szkół i przedszkoli oraz innych placówek( także nasz Warsztat) przygotowali wspaniałe, kreatywne  występy dla Mikołaja, który z pewnością nie spodziewał się,  że mieszkańcy małego miasta przywitają go z takim rozmachem.  Występy dorównywały poziomem show „Mam talent”.  To było prawdziwe święto naszego miasta. Uczestnicy naszego Warsztatu zamienili się w przepiękne anioły.  Nawet łuna światła odbijała się od ich anielskich szat. Nasi aniołkowie są weseli i dobrzy.  Wśród aniołów mieliśmy swojego Mikołaja oraz Panią Mikołajkową. Wszyscy pięknie tańczyli, a na koniec  zostały wypuszczone w niebo balony.  Od Mikołaja z Laponii wszystkie zespoły dostały  prezenty w postaci rzeczowej.  Na koniec Mikołaj zapalił świecidełka świąteczne, które będą przypominały nam, że „coraz bliżej święta”.

 

Opracowała: Agnieszka Pęska 

28 listopada 2019 roku w naszym Warsztacie miała miejsce zabawa Andrzejkowa. Odwiedzili nas mili goście z Zespołu  Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim. Zabawa była przednia. Taniec sprawił dużo przyjemności. Całą zabawę poprowadziła niezwykła wróżka, która przygotowała ciekawe zabawy i konkursy: malowanie z zamkniętymi oczami, zagadki, taniec z balonami, strzelanie do bramki. Wróżka za pomącą swoich niezwykłych umiejętności sprawiła, że Uczestnicy, którzy bali się wejść na parkiet porzucali swoje lęki i zaczynali radośnie tańczyć. Natomiast Pracownia Gospodarstwa Domowego przygotowała smaczne hot-dogi i inne przekąski. Uczestnicy bardzo lubią i czekają na każdą zabawę taneczną. Już dzisiaj możemy zacząć odliczać dni do kolejnej dyskoteki, która dopiero będzie miała miejsce w karnawale.

 

Opracowała: Agnieszka Pęska  

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w dniu 14 listpada 2019 r., wzięli udział w VIII Przeglądzie Pieśni Patriotycznej „Jestem Polakiem”  zorganizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN w Szumowie.

Celem przeglądu jest kształtowanie tożsamości narodowej i postaw patriotycznych oraz podniesienie poczucia wartości osób niepełnosprawnych.  Nasi Uczestnicy zaśpiewali całym sercem : „Ojczyzno Ma” oraz „O mój rozmarynie”. Wszystkie występy były piękne.

Na zakończenie nastąpiła miła chwila, rozdania dyplomów oraz zaproszono wszystkich na poczęstunek.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim  przygotowali inscenizację upamiętniającą tak ważną dla serc Polaków datę 11 listopada. Przedstawienie odbyło się 12 listopada b.r, aby uczniowie  ze szkół mogli przeżyć wyjątkową lekcję historii.  Również seniorzy, którzy są dla nas przekaźnikiem miłości do Ojczyzny przybyli na Uroczystość. Przez 123 lata Polska znajdowała się pod zaborami. Duch Polskości był przekazywany z pokolenia na pokolenia przez mądrość osób starszych. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie. Teraz kiedy żyjemy w wolnej Polsce nie możemy zapominać o naszej historii. Także dzisiaj miłość do Ojczyzny jest potrzebną wartością. Przedstawienie było pięknie przygotowane. Na koniec wszyscy odśpiewaliśmy hymn Narodowy, a Pracownia gospodarstwa domowego przygotowała słodki poczęstunek przybyłym gościom. 

Dziękujemy bardzo Dyrekcji, kapłanom i oczywiście uczniom  I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim za obecność.

29.10.2019r Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowej Woli zorganizowały już po raz VII Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Zbiór Form Artystycznych” .

Nasz Warsztat po raz pierwszy wystąpił na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Michałowie z tańcem hiszpańskim.  Okazało się, że Uczestniczki naszego Warsztatu bez trudu przypomniały sobie kroki tańca- było to świetne ćwiczenie pamięci.  

Podczas imprezy mogliśmy również zobaczyć wiele ciekawych form artystycznych: śpiew, scenki teatralne, taniec, kabaret. Każdy zespół przyszedł z innym wyjątkowym pomysłem. Wszystkim należą się wielkie brawa. Po cześci artystycznej nastąpiła część integracyjno-rekreacyjna. Każdy mógł zjeść obiadek i zatańczyć w rytm disco-polo.

Dziękujemy za zaproszenie oraz mamy nadzieje, że za rok również będziemy mogli wystąpić  oraz obejrzeć tak ciekawe występy.

Opracowała: Agnieszka Pęska

24.10.2019r Uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim - Ewa Czerkowska wzięła udział w XX Edycji konkursu recytatorskiego „Trójgłos Poetycki”. Nasza reprezentantka zaprezentowała wiersz Konrada Krapiwa „Dwie kumeczki” oraz „Rada Anioła Śmierci” – Pani Doroty Nawrockiej. Za piękne wykonanie Ewa otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy. Konkurs ma na celu integrowanie wszystkich środowisk Podlasia. Wszystkie występy były bardzo ciekawe. Poprzez recytacje można  kształtować wrażliwość na piękno i dobro.

                      

Autor: Agnieszka Pęska

 24.10.2019r pracownia Edukacyjna i technik audiowizualnych naszego Warsztatu udała się do Białegostoku na uroczyste rozdanie nagród. Całe spotkanie było bardzo eleganckie. Piotr Olszański oraz Paweł Zabrocki zajęli II miejsce w kategorii fotografia w XVII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Sztuka Osób Niepełnosprawnych „Podróże moich marzeń” w etapie wojewódzkim. Nagrodzeni zostali również opiekunowie. Pani Agnieszka Pęska – instruktor terapii zajęciowej. Konkurs został objęty patronatem honorowym Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Bardzo gratulujemy zwycięzcom i jesteśmy z nich dumni. Po wręczeniu nagród odbyła się część artystyczna, a następnie obiadowa. W drodze powrotnej  udaliśmy się na relaks na łonie natury i znaleźliśmy nawet kilka grzybów.

 

Opracowała: Agnieszka Pęska

środa, 23 październik 2019 07:09

Potrójne zwycięstwo

Napisał

23 października bieżącego roku Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wziął udział w turnieju wiedzy „Tu mieszkamy- Bielsk Podlaski znamy” zorganizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim.  Turniej wiedzy odbył się w charakterystycznym dla naszego miasta miejscu- Ratuszu.

Każdy z Uczestników dostał 2 pytania z zakresu wiedzy o Bielsku Podlaskim. Wszystkie 10 osobowe zespoły były bardzo dobrze przygotowane. Niezwykli Uczestnicy konkursu nadali całej imprezie wyjątkowy charakter. Nie było tu mowy o niezdrowej rywalizacji. Każdy każdego wspierał. A podczas pytań muzycznych Uczestnicy tańczyli i śpiewali. Mimo trudnych pytań zespoły szły „łeb w łeb”. Liczba punktów na tablicy dla wszystkich zespołów była taka sama ,dlatego każdy wyszedł wygrany z tego spotkania. Dziękujemy bardzo organizatorom i mamy nadzieje że więcej będzie takich niezwykłych turniejów.

 

Opracowała; Agnieszka Pęska

16 października 2019r w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim obchodziliśmy XIX Dni Papieskie. To już 41 rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża.

 Z tej okazji również miało miejsce uroczyste poświęcenie nowego samochodu, którego dokonał Dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej – ks. kan dr Łukasz Gołębiewski w obecności zaproszonych gości w osobie: Pani Grażyny Bogdańskiej – Dyrektor Podlaskiego PFRON w Białymstoku, Pani Elżbiety Pomian – pracownika Podlaskiego Oddziału PFRON w Białymstoku, Pani Urszuli Kitlas – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim, Pana Adama Chróścickiego – Prezesa Zarządu AMS Sp. z.o.o w Siedlcach, Pana Jakuba Akonom- pracownika AMS Sp. z.o.o w Siedlcach oraz w obecności uczestników i ich rodzin, a także seniorów kawiarenki Caritas. Ponad połowa uczestników Warsztatu, aby móc uczestniczyć w rehabilitacji społeczno-zawodowej korzysta codziennie z dowozu. W tym roku, dzięki współpracy ze Starostwem Powiatowym w Bielsku Podlaskim, otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków PFRON do nowego fabrycznie samochodu dostosowanego do przewozu osób niepełnosprawnych w wysokości 80.000,00 zł. Nie była to kwota wystarczająca na pokrycie kosztów zakupu. Jednak dzięki pomocy, Banku Spółdzielczego w Brańsku, PGE Dystrybucja S.A w Białymstoku oraz innym darczyńcom udało nam się uzbierać kwotę 42.338,51 zł. Od sierpnia tego roku nasi podopieczni mogą dojeżdżać na zajęcia nowym, pięknym autem. Zakup nowego samochodu poprawi niewątpliwie bezpieczeństwo dowozu osób niepełnosprawnych, a także zmniejszy koszty napraw, remontów i wymiany zużytych części.

Za życzliwe podejście i wszelką pomoc w realizacji prowadzonego dzieła składam wdzięczność w imieniu naszych podopiecznych ich rodzin  oraz całej kadry Warsztatu – Monika Piotrowska – Śliwińska- Kierownik WTZ.

 

 

04.10.2019 roku Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim zaprezentował spektakl pod tytułem „Nie dajmy się” w Szkole  Podstawowej nr 3 z dodatkową nauką języka białoruskiego im. Jarosława Kostycewicza w Bielsku Podlaskim. Warsztatowi aktorzy spisali się na medal. Spektakl kolejny raz był bardzo wzruszający. Mamy nadzieje, że przedstawienie będzie przestrogą dla młodych ludzi, która ochroni ich przed wchodzeniem w niebezpieczny świat używek. 

Wspólne spotkanie było również okazją do integrowania się środowisk ludzi z niepełnosprawnością i tych pełnosprawnych.

Projekt został współfinansowany przez Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski.

 

Opracowała: Agnieszka Pęska

27.09.2019 roku Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim udał się na wycieczkę autokarową do samej stolicy naszego państwa. Nawet prawie  każdy Uczestnik wie, że jest nią Warszawa, ale dla wielu z nich było to pierwsze zobaczenie jej na żywo.  W stolicy mieści się siedziba najważniejszej osoby w państwie czyli Prezydenta Rzeczypospolitej Polski obecnie Pana Andrzeja Dudy. Zwiedzenie Pałacu Prezydenckiego nie jest takie proste, trzeba dużo wcześniej zgłosić swoją wizytę oraz przejść przez bramki takie jak na lotnisku. Pałac Prezydencki jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc w naszym państwie. Uczestnicy Warsztatu wraz z kadrą mogli zgłębić tajemnice tego miejsca. W prawym skrzydle Pałacu Prezydenckiego znajduje się Okrągły Stół, niezwykle ważny przedmiot dla  naszej historii. Bardzo ciekawym miejscem jest Sala Kolumnowa, w której Prezydent powołuje i odwołuje rządy, nadaje stopnie generalskie i ordery państwowe, nadaje tytuły naukowe oraz mianuje sędziów. Natomiast  Sala Bankietowa jest często wykorzystywana  do spotkań prezydenta z mediami. Bardzo piękna jest również Sala Niebieska w której przyjmowane są zagraniczne delegacje. W Pałacu Prezydenckim znajduje się również Kaplica pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, która jest miejscem modlitwy Prezydenta, małżonki i ministrów kancelarii. Znajdują się w niej podarunki od papieży :Jana Pawła II oraz Benedykta XVI. Pałac Prezydencki, który został wzniesiony już w latach czterdziestych XVII  posiada bogatą historię, niestety Pana Prezydenta nie było w środku, ale uczestnicy Warsztatu nie poddawali się i szukali dalej przemierzając  Krakowskie Przedmieście. W końcu udało się zobaczyć. Pan Prezydent  wziął udział w obchodach święta Wojsk Obrony Terytorialnej.  Armia dzielnie stojąca obok Grobu Nieznanego Żołnierza robiła duże wrażenie.

Wyjeżdżając z Warszawy podopieczni mogli rzucić okiem na Pałac Kultury, Stadion Narodowy oraz inne wielkie i ciekawe budynki Warszawy.  Po drodze była jeszcze przerwa na smaczny posiłek w McDonaldzie.

Opracowała: Agnieszka Pęska

19 września bieżącego roku miała miejsce już VII edycja Etiud Folklorystycznych Osób Niepełnosprawnych. W tym roku przewodnim motywem etiud była pora roku: Zima.  Projekt ten to obraz Podlasia barwami folkloru, smakiem specjałów i zapachem ziół malowany w wyniku kultywowania przez osoby niepełnosprawne tradycji ludowych.  Siedem wspaniałych zespołów wystąpiło na scenie. 

Najpierw zaprezentowali się gospodarze spotkania- Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaski z scenką pod tytułem “Dokarmianie ptaków”. Następnie reprezentanci Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim zaprezentowali taniec ze snopami na pożegnanie jesieni. Po nich przejęli scenę uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Szumowie z scenką przedstawiającą zimowe spotkania.  Wieczór kolęd zaprezentował Warsztat Terapii Zajęciowej w Sokołowie, który w tym roku wyprzedzili nawet reklamę coca-coli w wprowadzaniu świątecznego nastroju. Było to jednak związane z tematem przewodnim etiud.  Warsztat Terapii Zajęciowej w Mońkach przedstawił scenkę obrzędową pod tytułem “Darcie pierza”. Środowiskowy Dom Samopomocy zaprezentował obrzęd kiszenia kapusty, który zakończył się degustacją smacznej i zdrowej kiszonej kapusty. Na sam koniec członkinie Uniwersytetu III wieku z babciną czułością opowiedziały ludowe bajki oraz wesoło zaśpiewały i przygotowały zagadki z nagrodami. 

Występy były bardzo ciekawe.  W drugiej części spotkania był smaczny poczęstunek: zupa grochowa, hot-dogi i popcorn.

Projekt został dofinansowany przez Powiat Bielski

Opracowała : Agnieszka Pęska

11 września 2019 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej miała miejsce premiera spektaklu pod tytułem “Nie dajmy się” przygotowanego w ramach projektu "Objazdowy Teatr Osób Niepełnosprawnych - skuteczna recepta w profilaktyce uzależnień".  Fabuła spektaklu nie skupiała się wokoło jednej postaci, ale różnych- których łączył ten sam problem- uzależnienie. Uzależnienia to ciągle jeden z największych problemów z jakim boryka się społeczeństwo.  Wychodzenie z nałogu to długi i często nie kończący się sukcesem proces, dlatego ważne jest by skupiać się na profilaktyce.  Spektakl był pełen silnych emocji. Bohaterowie nie raz wyrażali swoją ekspresję poprzez krzyk i mimikę twarzy ukazując wagę problemu. Spektakl dawał również nadzieje, przy równoczesnym pokazaniu, że nie zawsze każda taka historia kończy się happy endem.  Odbiorcami premiery były dzieci i młodzież w wieku szkolnym oraz seniorzy. Spektakl, mimo że nie był długi był treściwy i doprowadzający do wzruszenia nawet najtwardszych widzów. Po spektaklu każdy mógł poczęstować się smacznym hot-dogiem i pop-cornem.

Spektakl będzie jeszcze prezentowany w najbliższym czasie w pozostałych placówkach szkolnych.

Projekt współfinansowany przez Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski

 

Opracowała: Agnieszka Pęska

Zdjęcia: Magdalena Niewińska, Paweł Zabrocki

11 września 2019 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej miała miejsce premiera spektaklu pod tytułem “Nie dajmy się” przygotowanego w ramach projektu "Objazdowy Teatr Osób Niepełnosprawnych - skuteczna recepta w profilaktyce uzależnień".  Fabuła spektaklu nie skupiała się wokoło jednej postaci, ale różnych- których łączył ten sam problem- uzależnienie. Uzależnienia to ciągle jeden z największych problemów z jakim boryka się społeczeństwo.  Wychodzenie z nałogu to długi i często nie kończący się sukcesem proces, dlatego ważne jest by skupiać się na profilaktyce.  Spektakl był pełen silnych emocji. Bohaterowie nie raz wyrażali swoją ekspresję poprzez krzyk i mimikę twarzy ukazując wagę problemu. Spektakl dawał również nadzieje, przy równoczesnym pokazaniu, że nie zawsze każda taka historia kończy się happy endem.  Odbiorcami premiery były dzieci i młodzież w wieku szkolnym oraz seniorzy. Spektakl, mimo że nie był długi był treściwy i doprowadzający do wzruszenia nawet najtwardszych widzów. Po spektaklu każdy mógł poczęstować się smacznym hot-dogiem i pop-cornem.

Spektakl będzie jeszcze prezentowany w najbliższym czasie w pozostałych placówkach szkolnych.

Projekt współfinansowany przez Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski

 

Opracowała: Agnieszka Pęska

Zdjęcia: Magdalena Niewińska, Paweł Zabrocki

Tematem już XVII edycji konkursu plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” w bieżącym roku było hasło „Podróże moich marzeń”. Do Podlaskiego Oddziału PFRON wpłynęły na konkurs aż 72 prace uczestników warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy społecznej, spośród których komisja wybrała 15 najlepszych w kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, tkanina i aplikacja oraz fotografia.

 Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim tym razem przygotowali pracę w kategorii „fotografia” zatytułowaną „Chłopak z plecakiem”. Na etapie wojewódzkim została ona uhonorowana II miejscem. Autorami pracy są Piotr Olszański i Paweł Zabrocki, a została ona przygotowana pod kierunkiem instruktora terapii zajęciowej, Agnieszki Pęskiej.

Obecnie wszystkie prace prezentowane są na wystawie w siedzibie Podlaskiego Oddziału PFRON, a wyróżnione zostaną zgłoszone do udziału na etapie centralnym Konkursu.

 

Autor: Jadwiga Mariola Wiercińska

Zdjęcie: Piotr Olszański

Czynnie uczestnicząc w życiu miasta, Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim zaprezentował własne wyroby podczas festynu działkowców „Pelargonia”. Zorganizowany przez Burmistrza Miasta i Bielski Dom Kultury, w dniu 8 września 2019 r., w amfiteatrze miejskim w Parku Królowej Heleny, festyn zgromadził wielu mieszkańców Bielska Podlaskiego.

Spore zainteresowanie Bielszczan, wśród których nie mogło zabraknąć pani burmistrz Bożeny Zwolińskiej, wzbudziła głównie biżuteria, podświetlane butelki czy drewniane anioły wykonane i ozdobione przez uczestników Warsztatu. Jednocześnie była to możliwość zaprezentowania Warsztatu Terapii Zajęciowej na forum miasta, gdyż wielu odwiedzających było zainteresowanych jego działalnością i pełnionymi funkcjami.

 

Autor: Jadwiga Mariola Wiercińska

Zdjęcia: Marta Drozdowska

5 września 2019 r. odbył się VIII Integracyjny Rajd NORDICK WALKING Osób Niepełnosprawnych po Puszczy Białowieskiej zorganizowany przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Hajnówce. Jego organizacja wpisała się w obchody 95-lecia Lasów Państwowych. Na takiej imprezie nie mogło zabraknąć uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Celem Rajdu była integracja środowisk osób niepełnosprawnych, a także poznawanie puszczańskiej przyrody i promowanie aktywnego spędzania czasu w rejonie Puszczy Białowieskiej. Nie bez znaczenie była też możliwość nawiązywania przyjaźni z kolegami z innych placówek.

Podczas Rajdu uczestnicy pokonali odległość około 5 km. Po drodze czekało na nich wiele atrakcji, takich jak chociażby spotkanie z pracownikiem Nadleśnictwa Hajnówka. Jego opowiadanie o historii Puszczy Białowieskiej wzbudziło ogromne zainteresowanie.

Po powrocie na wszystkich czekał gorący poczęstunek i słodkie „co nie co”, a na koniec uczestnicy otrzymali medale i dyplomy.

 

Autor: Jadwiga Mariola Wiercińska

Zdjęcie: Paweł Kozłowski

czwartek, 29 sierpień 2019 09:34

Country Piknik w Bobrówce

Napisał

29.08.2019  Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wziął udział w Country Pikniku zorganizowany w Bobrówce przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Mońkach. Piknik można zaliczyć do bardzo udanych. Zachwycał pomysłowością i klimatem westernowym. Nawet pogoda była niczym na Dzikim Zachodzie. Zaangażowanie prowadzących zarażało każdego uczestnika pikniku entuzjazmem i radością. W programie spotkania było wiele atrakcji między innymi: strzelanie z łuku, dojenie sympatycznej krowy (niestety z plastiku), sprawdzanie sił w uderzeniu młotem, fotobudka. Wielką popularnością cieszyło się również skakanie na trampolinie. Po tak wielu atrakcjach każdy kowboj mógł zjeść porządny posiłek- bigos z kiełbaską. To jednak nie był koniec zabawy na prerii- to był początek wesołych tańców.  Kiedy bus  WTZ w Bielsku Podlaskim już odjeżdżał jedna uczestniczka zapytała: To kiedy przyjedziemy tu znowu?  Bardzo dziękujemy za zaproszenie.

 

Opracowała: Agnieszka Pęska

Wakacyjna przerwa już się skończyła w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim.  Pierwszyą wycieczką  po przerwie był wyjazd 03.08.2019r do Domu Pomocy Społecznej w Czerewkach.    XVI „ Spotkanie pokoleń” w Czerewkach to ciekawa inicjatywa, która sprawia, że ludzie w różnym wieku mogli zaprezentować swoje talenty. Była to również świetna okazja do spędzenia  czasu  z drugim człowiekiem. Mogliśmy przeżyć małą podróż w czasie  kiedy wsłuchiwaliśmy się w stare przeboje.  Atmosfera na pikniku była bardzo miła.  Uczestnicy naszego Warsztatu wraz z instruktorami terapii zajęciowej zaprezentowali bardziej nowoczesny taniec hiszpański. Natomiast Ewa Czerkowska podzieliła się swoim talentem recytatorskim. Poczuliśmy się ciepło przyjęci.  W czasie występów  mogliśmy skosztować pyszności przygotowane przez Dom Pomocy Spłecznej. Dziękujemy za zaproszenie i mamy nadziej, że to nie ostatnie takie spotkanie.

 

Autor: Agnieszka Pęska

Zdjęcia: Ireneusz Swatko

26.06.2019 w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim odbył się pierwszy Piknik rodzinny, który był podsumowaniem projektu „Rehabilitacja osób niepełnosprawnych przez taniec” – edycja I. W ramach projektu  były zorganizowane zajęcia taneczne dla 20 osób niepełnosprawnych prowadzone przez dyplomowanego instruktora tańca. Celem tych zajęć była rekreacja, rehabilitacja społeczna i fizyczna, a przede wszystkim integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Terapia tańcem jest jedną z odmian terapii ruchowej. Stosowana jest głównie w leczeniu osób chorych psychicznie, ma ona zastąpić komunikację werbalną, natomiast u osób z niepełnosprawnością fizyczną wspomóc proces rehabilitacji ruchowej. Projekt był współfinansowany ze środków Miasta Bielsk Podlaski.

 Zaprezentowany program taneczny był bardzo ciekawy. Na scenie wystąpili uczestnicy Warsztatu  oraz uczniowie Studia Tańca Revolt w Bielsku Podlaskim: grupa tańca towarzyskiego Revolt, formacja Revolt oraz Mini Revolt. Była to świetna okazja do integrowania środowisk o czym świadczył ostatni wspólny taniec „Do Widzenia”. Na scenie nie zabrakło również kadry Warsztatu, która zatańczyła wspólnie z podopiecznymi.  Uczestnicy Warsztatu zaprezentowali już znane układy taneczne, ale i nauczyli się zupełnie nowych . Bardzo dziękujemy pani Marii  Żukowskiej za bardzo fajne  zajęcia taneczne , które bardzo podobały się uczestnikom Warsztatu  i na których nauczyli się aż trzech tańców: „afro”, „pociąg” i „do widzenia”.  Cieszymy się również z obecności uczniów szkoły Revolt, którzy naprawdę zachwycili nas pięknem swoich tańców.  

Po występach rozpoczęła się piknikowa część spotkania.   Grill, wata cukrowa, lody, pop-corn , aż trudno wymienić wszystkie atrakcje, które czekały na przybyłe na piknik rodzinny.   Na stanowisku medycznym  przemiłe panie mierzyły ciśnienie i poziom cukru, który mógł się podwyższyć od przygotowanych smacznych ciast.  Nawet zawitali do nas goście z policji, którzy nie przyjechali wystawić nam mandatu J , ale z bardzo ciekawym i mądrym wystąpieniem i niespodziankami. Wśród stoisk było również przedstawiciel KRUS, który w bardzo ciekawy sposób mówił o bezpieczeństwie w rolnictwie.   Fajną atrakcją była również foto- butka.  Na pikniku każdy znalazł coś dla siebie i młodszy i starszy. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał upominek.

Dziękujemy Panu Burmistrzowi Jarosławowi Borowskiemu za przybycie oraz wzięcie aktywnego udziału w Pikniku.

 

 

Szczególne podziękowania składamy również naszym dobrym ANIOŁOM, którzy wsparli nasz Piknik Rodzinny:

Pani Jadwidze Zabielskiej Dyrektor KOWR OT w Białymstoku za gadżety jako nagrody podczas konkursu miedzowego,

Państwu Jankowskim z Bielska Podlaskiego za przepyszne lody o smaku waniliowym i truskawkowym,

Pani Henryce Nowickiej za wyroby mięsne na grilla,

Sklepom BIEDRONKA za pieczywo oraz paczki,

Pani Alinie Jurczuk za prezenty w postaci kolorowych bawełnianych koszulek

Komendzie Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim

Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim

KRUS w Bielsku Podlaskim

Wszystkim z całego serca dziękujemy

 

Opracowała: Agnieszka Pęska

W dniu 23.06.2019r w ramach IV Bielskiego Pikniku Organizacji Pozarządowych oraz „Seniorady- integracji pokoleń”, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim znowu mieli okazje zaprezentować swój taniec hiszpański. Dzień 23 czerwca  był również Dniem Ojca, którym składamy serdeczne życzenie oraz dedykujemy ten piękny taniec.

Oprócz występów można było podczas Pikniku podziwiać stoiska naszych organizacji pozarządowych. To miłe spotkanie zakończyliśmy pójściem na pyszne lody.

Opracowała: Agnieszka Pęska

Uczestnicy wraz z terapeutami  Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim 19.06.2019r  wzięli udział w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Jak zawsze spotkanie zaczęło się mszą świętą w kościele Trójcy  Przenajświętszej w Ciechanowcu. Tegoroczny marsz był w pewien sposób wyjątkowy. Mszę świętą odprawił ksiądz biskup Tadeusz Pikus. Marsz był dobrą okazją do wyrażenia mu wdzięczności za pięć lat biskupstwa w Diecezji Drohiczyńskiej. Jeszcze przed wyruszeniem marszu mogliśmy obejrzeć występy musztry miejscowej młodzieży, który był bardzo ciekawy i niezwykły.  Atmosfera marszu była bardzo miła. Wiele instytucji, organizacji wzięło w nim udział. Punktów spotkania   było tyle, że trudno wszystkie wymienić.  Nie możemy nie wspomnieć o pysznym poczęstunku J. Bóg zapłać organizatorom Marszu. Czekamy na kolejny Marsz za rok. 

 

Opracowała: Agnieszka Pęska

18.06.2019r. modliliśmy się w kościele Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim prosząc Boga o potrzebne łaski i szczęśliwe wakacje.  Ksiądz Bogdan Mutianko  odprawił mszę świętą, przy ołtarzu służyli jako ministranci uczestnicy Warsztatu  pod  opieką terapeutów pana Karola i pana Irka.  To była ostatnia msza święta przed przerwą wakacyjną.  Wielu uczestników przyjęło Pana Jezusa w Komunii Świętej do swoich serc, gdyż mamy za co dziękować Panu Bogu.  Już do tej pory wiele dobrych rzeczy działo się w naszych  Warsztatach. Ponadto chcemy Pana Boga prosić o kolejne siły do działania i błogosławieństwo dla każdego uczestnika.  Jeszcze w najbliższym czasie czeka nas piknik rodziny, ale nie zapomnieliśmy o naszym Ojcu Niebieskim .

Coraz bliżej wakacji!

Opracowała: Agnieszka Pęska

 

13 czerwca 2019 roku odwiedziliśmy Szkołę Podstawową  nr 4 im. A. Mickiewicza w Bielsku Podlaskim oraz Szkołą Podstawową nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim. Coraz bliżej wakacji a my w ramach realizacji Projektu „Rehabilitacja osób niepełnosprawnych przez taniec – edycja I” wprowadziliśmy trochę latynoskich klimatów do naszych Szkół.

Oklaski młodzieży i dzieci świadczą, że się im podobało. Dzięki takim spotkaniom integruje się całe środowisko. Bardzo często młode osoby nie wiedzą jak się zachować przy osobie niepełnosprawnej i się jej boją, dlatego takie spotkania pokazują, że osoby niepełnosprawne są bardzo podobne do nas samych, są pełne radości i koleżeńskie.

Mamy nadziej, że będzie więcej takich spotkań.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Bielsk Podlaski.

Opracowała:  Agnieszka Pęska

 

12 czerwca uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim mogli zobaczyć widowisko teatralne Hobbit. Białostocki teatr na razie jako jedyny w Europie uzyskał prawa do wystawienia scenicznej wersji książki J.R.R. Tolkiena. Grzegorz Suski reżyser tego przedstawienia podjął się trudnego wyzwania. W końcu filmowa wersja Hobbita jest bardzo znana i nawet niektórzy uczestnicy Warsztatu ją znają. Ta wersja mimo dużo mniejszego budżetu potrafiła zauroczyć. Dzięki interakcjom z publicznością zaciekawiała młode pokolenie światem teatru. Scenografia była zrobiona bardzo ciekawie. Sceny, które w filmie był zrobione graficznie potrafiły się obronić na deskach teatru.  Było czasem zabawnie, czasem strasznie, ale uczestnikom spodobał się spektakl.  Na koniec można było zrobić sobie zdjęcie z Gandalfem, Krasnoludem i innym wspaniałymi aktorami.

Opracowała: Agnieszka Pęska

W dniu 11 czerwca 2019 r. w Bielskim Domu Kultury odbył się VI Przegląd Amatorskich Zespołów Teatralnych ,,AFISZ” dla dzieci i młodzieży przedszkoli, szkół podstawowych, klas gimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych oraz osób dorosłych. Celem konkursu była konfrontacja zainteresowań teatralnych dzieci, młodzieży i dorosłych oraz przegląd dorobku amatorskich zespołów teatralnych z terenu miasta, gminy i powiatu Bielsk Podlaski. Przegląd rozpoczęła prezentacja sceny teatralnej najmłodszych, czyli przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. W godzinach popołudniowych zaprezentowały się grupy teatralne skupiające uczniów klas gimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych oraz amatorskie grupy teatralne dorosłych. Nasz Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w ramach Objazdowego Teatru Osób Niepełnosprawnych  reprezentowała Ewa Czerkawska.

 Za grę aktorską otrzymała dyplom. Gratulujemy.

 

Opracował: Piotr Olszański

poniedziałek, 10 czerwiec 2019 12:34

25 - LECIE SAKRY BISKUPIEJ

Napisał

10 czerwca b.r Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wziął udział w pięknej jubileuszowej uroczystości. J.E Biskup senior Antoni Pacyfik  Dydycz  25 lat temu przyjął święcenia biskupie. To również 20-sta rocznica wizyty papieża Jana Pawła II w Drohiczynie. Mimo upływającego czasu ciągle mieszkańcy Diecezji  Drohiczyńskiej mają ją w swojej pamięci.

Jako przedstawiciele Caritas wzięliśmy czynny udział w uroczystościach. Najpierw nieśliśmy dary w ofierze podczas mszy świętej. J.E Biskup z wielką radością  przyjął reprezentacje Caritas. Każdego pobłogosławił. Na koniec kadra i uczestnicy śpiewająco i radośnie  złożyli życzenia Jubilatowi.

Po mszy świętej na której modliliśmy się za księdza  Biskupa seniora  udaliśmy się na poczęstunek do ogrodów seminarium oraz mieliśmy możliwość obejrzeć wnętrza seminarium. W ogrodach seminaryjnych było bardzo przyjemnie i mogliśmy zachwycać się widokiem przyrody w tym przepięknej  rzeki Bug.

W radosnych nastrojach opuściliśmy Drohiczyn, mówiąc do zobaczenia.

Jeszcze raz składamy najlepsze życzenia czcigodnemu Jubilatowi i dziękujemy Bogu za dar jego powołania.

Opracowała : Agnieszka Pęska

 

6 czerwca 2019 roku, jak co roku uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim oraz  Środowiskowy Dom Samopomocy w Bielsku Podlaskim, spotkali się przy ognisku wśród pięknej przyrody w Szkółki Leśnej w Grabowcu.

Po raz kolejny już został rozstrzygnięty  konkurs plastyczny  zorganizowany przez Nadleśnictwo Bielsk i Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim  „Ja i Mój Las”. Każdy z uczestników mógł oddać tylko jedną pracę.  Z całą pewnością jury  składające się z pracowników Nadleśnictwa Bielsk i instruktorów terapii zajęciowej z Warsztatu miało nie łatwe zadanie. Prace przygotowane przez uczestników był bardzo ciekawe i pomysłowe. 

Na łonie natury w przepięknej scenerii a konkretnie w Grabowcu zostały wręczone nagrody i dyplomy. Można było również obejrzeć prace w całej okazałości. Nie zabrakło również chwili dla fotoreporterów. Następnie rozpoczęła się integracyjna część spotkania. Na stołach pojawiły się rozmaite potrawy: przepyszna zupka letnia, pierogi i babka ziemniaczana. Nie zabrakło oczywiście kiełbaski pieczonej w ognisku i wesołych tańców w rytmie disco-polo. Wspólna zabawa sprzyjała wzajemnej i integracji.  Na koniec można było pójść na spacer alejkami Szkółki i podziwiać dary lasu, rehabilitacja ruchowa jest bardzo ważna. Ponadto uczestnicy mogli zobaczyć wiele sadzonek różnych gatunków. Nawet instruktorzy terapii mogli poznać nowe roślinki. Zauroczył chyba wszystkich las. Jeszcze raz dziękujemy Nadleśnictwu Bielsk za zaproszenie.

 

Opracowała: Agnieszka Pęska

5 czerwca 2019r, w końcu piękna pogoda zapowiada sezon grillowania. Dużą przyjemność uczestnikom sprawiła nasza dzisiejsza impreza. Kiełbaski pięknie pachniały i jeszcze bardziej smakowały. Na talerzach pojawiła się również przepyszna kaszanka. Wśród rozmów miło płynną czas, w tle grała muzyka i każdemu udzielił się już letni nastrój. Chwilo trwaj, jesteś taka piękna! W między czasie uczestnicy grali w gry planszowe i tańczyli. Mamy nadzieje, że sezon grillowania będzie bardzo długo trwał.

Z tego miejsca podziękowania składamy Sklepom BIEDRONKA w Bielsku Podlaskim za pomoc w organizacji grilla.

 

Opracowała: Agnieszka Pęska

            Jak co roku Warsztat Terapii Zajęciowej z Bielska Podlaskiego wziął udział w Dniu Dziecka w Siemiatyczach. Uczestnicy Warsztatu mogli wziąć udział w różnych atrakcjach przygotowanych z tej okazji. Panie terapeutki z wolontariuszami pomagały przy loterii, malowaniu twarzy dzieci, warsztatach malowania aniołów oraz zajęciach sportowym. Hitem była wata cukrowa. Niektórym dorosłym przypominała lata dzieciństwa. Dzieci natomiast z chęcią zajadały się tym słodkim przysmakiem. Niektóre dopiero pierwszy raz miały w ustach watę cukrową.

Całe rodziny dobrze bawiły się na tym festynie. Na scenie młodzi artyści prezentowali swoje talenty. Wśród nich nie mogło zabraknąć uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Po raz kolejny zaprezentowali taniec hiszpański. Widowni Siemiatyckiej bardzo się on spodobał.  Cały festyn zakończył się koncertem zespołu “Lumen”.  Po wesołych minach dzieci możemy uznać, że festyn był bardzo udany,  bo najważniejsze jest to by BYĆ RAZEM. Organizatorem festynu był Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

 

 Opracowała; Agnieszka Pęska  

31 maja Warsztat Terapii  Zajęciowej w Bielsku Podlaskim zaprezentował taniec hiszpański na „muszli”  z okazji już 40-tych Dni Bielska Podlaskiego.  Na plantach zebrali się bielszczanie w różnym wieku, którzy chcieli obejrzeć rozmaite występy. Na początku  mogliśmy posłuchać pięknych aranżacji muzycznych przygotowanych przez Państwową Szkołę Muzyczną. Każda Szkoła w Bielsku przygotowała coś ciekawego. Uczestnicy naszego Warsztatu mogą się dużo nauczyć występując na scenie. Jest to efekt wielu prób. Jednak na scenie dochodzi trema i trzeba pogratulować każdemu tancerzowi odwagi. Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski – Pan Jarosław Borowski wręczył Dyplom i nagrody wszystkim uczestnikom.

Cieszymy się, że Warsztat Terapii Zajęciowej uczestniczy aktywnie w życiu naszego miasta. Mieliśmy okazje pokazać się naszym mieszkańcom, którzy może jeszcze nie wiedzieli ile pasji i uśmiechu mają w sobie osoby niepełnosprawne.

Opracowała: Agnieszka Pęska

Nasza warsztatowa kawiarenka wzbogaciła się o nowe parasole. Podarowała je Spółdzielnia Socjalna Integracja w Bielsku Podlaskim której serdecznie dziękujemy.

Piękne parasole pozwolą nam więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, ukryć się przed deszczem lub słońcem. Dziś mieliśmy okazję spożyć pod parasolami poczęstunek, jaki przygotowała nam pracownia gospodarstwa domowego wraz z panią Mirką, która właśnie zakończyła u nas praktykę. Jeszcze raz dziękujemy Spółdzielni, a panią Mirkę zapraszamy do odwiedzania nas w wolnych chwilach.

 

Opracowała: Jadwiga Mariola Wiercińska

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od przygotowań w pracowni Gospodarstwa Domowego. 

Na tak wspaniałą uroczystość zostały przygotowane jerzyki oraz własnej produkcji domowe wypieki, które nie tylko dobrze wyglądały, ale i smakowały wyśmienicie. 

Spotkanie rozpoczęliśmy od krótkiej modlitwy za mamy, których nie ma już wśród nas. Potem odbył się, krótki występ artystyczny- w którym  nasze kochane mamy mogły posłuchać wiersza  specjalnie przygotowanego na tę okazję przez uczestniczkę Ewę  i piosenek. Każda mama od swojej już wprawdzie dorosłej pociechy dostała laurkę, która była własnoręcznie zrobiona. Niezależnie od wieku dziecka mama zawsze kocha mocno i nikt nie jest w stanie jej zastąpić. Mogliśmy zobaczyć  wiele, wiele czułości i szczęścia.  Przy herbacie  i kawie dobrze się rozmawiało. Po  poczęstunku nie mogło zabraknąć tańców. Dzisiejsza impreza była bardzo miła. Nawet słońce dla wszystkich mam świeciło jakby jaśniej niż zwykle. Jeszcze raz życzymy wszystkim mamo wszystkiego najlepszego i dziękujemy za przybycie.

Opracowała: Agnieszka Pęska

Disco Polo jest gatunkiem muzyki bardzo lubianym przez większość uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Uczestnicy nucą czasami hity Disco- Polo. Nic więc dziwnego, że   ucieszyła ich możliwość udziału w I Gali Disco-Polo w Hajnówce, której organizatorem i pomysłodawcą był Warsztat Terapii Zajęciowej w Hajnówce. Nasza uczestniczka Ewa Czerkowska zaśpiewała: „Nie chcę mieć Ciebie tylko” zespołu Toples oraz „Tamta Dziewczyna” zespołu Classic. Jury przy ocenie brało pod uwagę następujące kryteria: kontakt uczestników z publicznością, wokal, prezentacje na scenie, walory głosowe wykonawcy, interpretacje i aranżację utworu, ogólny wyraz artystyczny, oryginalność pomysłu przy doborze repertuaru. Ewa uzyskała wyróżnienie. Gratulujemy!  Same uczestniczenie w Gali sprawiło dużą frajdę uczestnikom. Podczas występów można było zatańczyć swoje ulubione kawałki. Mamy  nadzieje, że w przyszłym roku będzie kolejna edycja :) 

Opracowała: Agnieszka Pęska

W miesiącu maju, podczas zajęć terapeutycznych nasi klubowicze wykazują się zdolnościami przygotowując zaproszenia na różne okazje między innymi na komunie.

Już kolejny raz Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wziął udział w Konkursie Tańca „Baw się i tańcz”. W tym roku uczestnicy po raz pierwszy wraz z paniami terapeutkami -zaprezentowali taniec hiszpański. Wszystkim podobały się stroje tancerzy z naszego Warsztatu. Wszystkie występy były bardzo ciekawe. Taniec to świetna forma wyrażania emocji.  Z tej sceny najwięcej płynęło radości, która udzielała się wszystkim. W tym roku I miejsce otrzymał Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim. Wszystkim tancerzom gratulujemy, bo wiemy ile pracy włożyli podczas prób. Zwycięstwo nie jest najważniejsze, ale każdy tancerz czuje się teraz doceniony i zadowolony. Już nie możemy doczekać się kolejnej edycji konkursu.

Opracowała: Agnieszka Pęska

14 maja 2019r  uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim mogli przypatrzyć się pracy fotografa.  Najpierw wspólnie wybraliśmy się do Bielskiego Domu Kultury, w którym następnie  wzięliśmy udział w profesjonalnej sesji fotograficznej. Uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwe modelki i modele. Wszyscy świetnie się przy tym bawili. Przebieraliśmy się w różne stroje i używaliśmy różnych rekwizytów np. hełmu żołnierza, pistoletu.  Teraz musimy poczekać na efekty naszej pracy.  Niedługo zdjęcia pojawią się na naszym fb. J

Opracowała: Agnieszka Pęska

W Tygodniu Biblijnym Narodowe Czytanie Pisma Świętego, dzięki zaangażowaniu ks. Bogdana Mutianko, miało miejsce również w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. W ciepłej atmosferze ks. Bogdan przybliżył uczestnikom WTZ, czym jest Pismo Święte i kto jest jego autorem. Następnie, wybrane fragmenty odczytała Pani kierownik  oraz chętni uczestnicy. Największe wrażenie na uczestnikach zrobił Hymn o miłości. Dziękujemy ks. Bogdanowi za piękny przykład pracy duszpasterskiej z osobami niepełnosprawnymi.

 

To już 228 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Takie uroczystości budują wspólną tożsamość i przypominają nam, by docenić i troszczyć się o swoje państwo.  Reprezentacja Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim nie mogło zabraknąć na tak pięknych uroczystościach. O godz. 10.30 odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny w bazylice Narodzenia NMP i Św. Mikołaja. Następnie zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II. 

W patriotycznym pochodzie zebrani przeszli pod Pomnik Niepodległości Polski.  Po wysłuchaniu hymnu odbyły się wystąpienia okolicznościowe przybyłych gości oraz została zaprezentowana część artystyczna w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Marszałka J.K. Piłsudskiego w Bielsku Podlaskim.  Reprezentacja Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim złożyła wiązankę również pod Pomnikiem Niepodległości Polski, by uczcić ten dzień.

30 kwietnia b.r uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej usiedli przy wielkanocnym stole by podzielić się radością. Ksiądz Bogdan Mutianko poświęcił jajka, babki, wędliny i inne smakołyki znajdujące się na stole.  Cieszymy się również, że odwiedziła nas siostra Magdalia.   

Nie zabrakło tradycyjnego żurku z jajkiem i białą kiełbaską. Wszyscy z chęcią zajadali potrawy wielkanocne. Bardzo smakowały uczestnikom jak i terapeutom orzeszki zrobione przez pracownię Gospodarstwa Domowego. Każdy mógł się poczuć dobrze wśród gwaru rozmów.  Było bardzo miło.  Święta, święta i po świętach!  

Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim nie mogło zabraknąć na tak pięknym Jubileuszu. Z okazji 25-lecia działalności Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w dniu 27 kwietnia 2019r odbyła się uroczysta Gala w Sokołowskim Ośrodku Kultury.

Medalami Komisji Edukacji Narodowej za działalność opiekuńczo-wychowawczą zostali odznaczeni przedstawiciele naszego Warsztatu w osobie Pani Moniki Piotrowskiej-Śliwińskiej,   Jadwigi Marioli Wiercińskiej oraz Pana  Ireneusza Swatko. Jesteśmy wdzięczni za te  wyróżnienia.  Galę uświetniły również występy naszych podopiecznych:  Ewa Czerkowska odczytała swój autorski wiersz, natomiast Warsztatowa grupa taneczna wraz z instruktorkami terapii zajęciowej zatańczyła taniec hiszpański. 

Po uroczystej Gali wszyscy udaliśmy się do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim gdzie Ksiądz Biskup Tadeusz Pikus odprawił mszę świętą w intencji ludzi związanych z charytatywną działalnością na rzecz potrzebujących pomocy. Jesteśmy  wdzięczni Bogu za 25 lat Caritasu w naszej Diecezji. Na koniec wszyscy udaliśmy się na piknik w ogrodach Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II.

Szerszą relację z uroczystości 25-lecia Caritas Diecezji Drohiczyńskiej znajdziecie Państwo na stronie internetowej Diecezji Drohiczyńskiej.

środa, 24 kwiecień 2019 12:19

Obowiązek informacyjny RODO

Napisał

W związku z przetwarzaniem danych osobowych informujemy:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim (dalej: „ADMINISTRATOR”), z siedzibą ul. Żwirki i Wigury 4, 17-100 Bielsk Podlaski. Z Administratorem można się kontaktować pisemnie, za pomocą poczty tradycyjnej na adres: Żwirki i Wigury 4, 17-100 Bielsk Podlaski, lub drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych Andrzeja Rybus-Tołłoczko, z którym można się skontaktować pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 3. Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), tj. w oparciu o zgodę osoby, której dane dotyczą.
 4. Przetwarzanie danych osobowych odbywa się na potrzeby kontaktu z Administratorem.
 5. Przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie prawnie uzasadnionego interesu administratora lub strony trzeciej.
 6. Dane osobowe nie pochodzą od stron trzecich.
 7. Administrator nie zamierza przekazywać danych do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.
 8. Administrator będzie przekazywał dane osobowe innym podmiotom, tylko na podstawie przepisów prawa.
 9. Dane osobowe będą przetwarzane przez Administratora do zakończenia korespondencji bądź dłużej, w przypadku nawiązania współpracy.
 10. Osoba, której dane dotyczą ma prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania oraz o prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych.
 11. Skargę na działania Administratora można wnieść do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże ich niepodanie spowoduje brak możliwości kontaktu z Administratorem.
 13. Administrator nie przewiduje zautomatyzowanego podejmowania decyzji.

 

 

W środę 17 kwietnia 2019r  tradycyjnie jak co roku na świątecznym  śniadaniu Wielkanocnym spotkali się uczestnicy i pracownicy oraz przyjaciele Warsztatu Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Sokołowie  Podlaskim oraz w Bielsku Podlaskim.  

W tym dniu zostały poświęcone przez Księdza Biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza  nowe witraże w Kaplicy Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II przedstawiające wizerunki osób  świętych :  św. Faustyny, św. Brata Alberta, św. Matki Teresy z Kalkuty, św. Łukasza, św. Franciszka i św. Jana Pawła II.

Następnie po uczcie duchowej wszyscy zasiedli przy świątecznym stole  i wśród radosnych rozmów spożyli  poświęcone wcześniej potrawy. Tego dnia pięknie świeciło słońce i wiele osób zdecydowało się na krótki spacer po pięknym dziedzińcu Domu Miłosierdzia.

W dniu 15 kwietnia b.r w naszym warsztacie odbyły się pierwsze zajęcia taneczne, które poprowadziła pani instruktor ze Studia Tańca „Revolt” z Bielska Podlaskiego w ramach projektu „Rehabilitacja osób niepełnosprawnych przez taniec – edycja I”.

W pierwszym etapie wszyscy chętni pokazywali swoje możliwości. Profesjonalizm i zaangażowanie prowadzącej spowodowały, że nawet najtrudniejsze kroki wydawały się proste. W następnym etapie będzie brało udział 20 uczestników. Celem tych zajęć jest rekreacja, rehabilitacja społeczna i fizyczna w innym środowisku społecznym, a przede wszystkim integracja osób uczestniczących. Terapia tańcem jest jedną z odmian terapii ruchowej. Stosowana jest głównie w leczeniu osób chorych psychicznie, ma ona zastąpić komunikację werbalną, natomiast u  osób z niepełnosprawnością fizyczną wspomóc proces rehabilitacji ruchowej. Projekt zakończy się piknikiem.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Bielsk Podlaski.

Opracował: Piotr Olszański uczestnik Pracowni Edukacyjnej i Technik Audiowizualnych

piątek, 12 kwiecień 2019 09:02

Warsztaty robienia pisanek

Napisał

Zbliża się czas Świąt Wielkiej Nocy. Dlatego na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim 12 kwietnia 2019 r uczyliśmy się jak można zrobić pisanki. Nie używaliśmy jednak kupnych farbek do malowania. Postawiliśmy na naturalność  i tradycje! Nasze pisanki były robione w cebulniaku- obierkach po cebulach. Wzorki powstały przy użyciu pietruszki. Nasze przedświąteczna próba pisanek zakończona została pomyślnie. Na pewno można skorzystać z tego patentu w naszych domach.

Dnia 11 kwietnia 2019 roku odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie  konkursu na „Stroik Wielkanocny” zorganizowanego przez Osiedlowy Dom Kultury Spółdzielni Mieszkaniowej w Bielsku Polskim. 10 uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej  w Bielsku Podlaskim przygotowało różnorodne i ciekawe stroiki. Jury przyznało naszym uczestnikom 8 wyróżnień i dwa miejsca trzecie. Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy i nagrody. Zwycięzcom gratulujemy.

Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim  Katolickie Niepubliczne Przedszkole “Karmelki” odwiedzili niezwykli goście - lalki. Dzięki aktorom Teatru Lalkowego “TOMCIO” z Nowego Sącza kukiełki zaczęły się poruszać i mówić. “Bajka o szczęściu” Izabeli  Degórskiej pięknie opowiada o staruszku, który zrozumiał, że w życiu nie mają znaczenia pieniądze, dobra materialne, lecz przyjaźń jest najcenniejsza.  Uczestnicy Warsztatu  pewnie by chcieli gościć częściej takich niezwykłych gości. Dziękujemy aktorom za przeniesienie nas w niezwykły świat.

Nasze Warsztaty przyłączyły się do obchodzenia Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu, który był obchodzony 2 kwietnia. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

Amerykańska organizacja Autism Speaks zainicjowała akcję „Light It Up Blue” , która w Polsce jest obchodzona pod nazwą „Na niebiesko dla autyzmu”.  

Jak co roku 2 kwietnia dla solidarności z autyzmem wiele znanych budowli (Opera w Sydney, Pałac Kultury i Nauki)  jest podświetlanych na kolor niebieski, który symbolizuje autyzm.  W naszym Warsztacie ubraliśmy się na niebiesko. 

W naszych warsztatach każdego dnia staramy się zrozumieć osoby z autyzmem. Są to niezwykłe osoby. Lubią działać według schematów, nie lubią gdy jest głośno.  Poznawanie autyzmu jest potrzebne dla całego społeczeństwa.  W samej Europie żyje 5 mln osób z autyzmem.

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w okresie od 01.03.2019r do 30.11.2019r realizuje projekt: „Objazdowy Teatr Osób Niepełnosprawnych – skuteczna recepta w profilaktyce uzależnień”.

Projekt ten to edukacja kulturalna dzieci i młodzieży w wyniku działań profilaktyczno-edukacyjnych amatorskiego teatru objazdowego osób niepełnosprawnych  w sferze profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania narkomanii. W skład jej wchodzić będą warsztaty teatralne prezentowane będą przez osoby niepełnosprawne oraz spektakle o zabarwieniu dydaktycznym i profilaktycznym, skierowane do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych promujących zdrowy styl życia z dziedziny uzależnień od substancji psychoaktywnych.  

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Bielsk Podlaski.

Miejska Biblioteka Publiczna wzięła udział w projekcie-Biblioteka bez barier, remont windy i termomodernizacja budynku wykorzystując środki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki takim projektom osoby z niepełnosprawnością mają dostęp do kultury. Dzięki życzliwości Dyrekcji oraz kadry dzisiejsza wizyta studyjna zapoczątkowała współpracę jaka została podjęta przez obie strony.

  Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w dniu dzisiejszym zwiedzili budynek po remoncie. Osoby na wózkach mogły zobaczyć pierwsze piętro, na którym mieści się czytelnia i biblioteka dla dorosłych. Panie bibliotekarki każde pomieszczenie dokładnie pokazywały i wyjaśniły nam jak można wypożyczyć książki.  Dla każdego coś dobrego- w bibliotece można wypożyczyć audiobooki dla tych co mają trudności z czytaniem.  W czytelni dla dzieci można skorzystać też z gier planszowych. Uczestnikom Warsztatów spodobała się ta wycieczka. Będziemy częściej odwiedzać Bibliotekę i bardzo cieszymy się, że są realizowane takie projekty.

Święty Józef mało mówił wiele działał! Jest patronem osób pracujących. Także jego orędownictwo przyda się dla Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim.

Ksiądz Bogdan Mutianko poprowadził Drogę Krzyżową, a później odprawił mszę świętą. Z całego serca Bóg zapłać.  Przy ołtarzu pomagali wyjątkowi ministranci.  Uczestnicy  razem z kadrą Warsztatu czytali rozważania Drogi Krzyżowej, które nawiązywały do dzisiejszego święta.

 Św. Józefie- módl się za nami.

Uczestnicy  Warsztatu  Terapii  Zajęciowej  w  Bielsku Podlaskim     posiadają  wielorakie  talenty.  14.03.2019r.  uczestniczka  Warsztatu, Ewa  Czerkowska  pochwaliła  się  talentem  recytatorskim  podczas  eliminacji  do  64. Ogólnopolskiego  Konkursu  Recytatorskiego odbywających się  w  Bielskim  Domu  Kultury. W  konkursie wzięło  udział  około  20  uczestników, wśród  których  Ewa  Czerkowska  uzyskała 1  nagrodę.

            Zaprezentowała  ona wiersz  Pani Beaty  Jacewicz ,,Byłeś nam  przewodnikiem’’ , fragment  książki  Erica  Emmanuela  Schmita ,,Oskar  i  pani  Róża’’. Ewa Czerkowska przeszła do dalszych eliminacji konkursowych na szczeblu wojewódzkim. Prezentacja odbędzie się 5 kwietnia b.r w Białymstoku.

             Poza  rywalizacją konkursową  takie spotkania owocują integrowaniem się  środowisk ludzi  zdrowych  i  niepełnosprawnych.  Najważniejsza jest  jednak  satysfakcja  z  dobrego  przygotowania potwierdzonego uzyskanym  dyplomem.

Czas Wielkiego Postu jest szczególnym okresem, w którym przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych. Razem z ks. Bogdanem Mutianko, który odprawił nabożeństwo Drogi Krzyżowej mogliśmy poprzez tą drogę zbliżyć się  do naszego Zbawiciela i szukać w Nim wsparcia w naszych codziennych trudnościach.

Wszyscy wspólnie włączyli się w przygotowania do Drogi Krzyżowej: Pracownia Techniczna wykonała krzyż z należytą starannością, a pozostali uczestnicy i kadra Warsztatu przygotowali rozważania, które potem zostały odczytane.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim uczcili Dzień Kobiet, ale także jednocześnie Dzień Chłopca odwiedzając aż dwa miejscowe lokale. Do wyboru była pizzeria oraz kawiarnia. Chociaż większość była zainteresowana pizzą, to nie zabrakło chętnych na coś słodkiego. W Pizza&Pab M25 przygotowano wegetariańskie pizze, które bardzo szybko znikały z talerzy. Z kolei w cukierni&kawiarni LITWIŃCZUK czekały przepyszne i bardzo kolorowe desery, do zjedzenia których też nie trzeba było specjalnie zachęcać. Warto wspomnieć, że dzięki pięknej pogodzie również spacer ulicami miasta był bardzo przyjemny.

 Okres karnawału minął nam szybko i radośnie. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej lubią muzykę i tańce, dlatego w ostatni dzień przed postem na 40 dni pożegnaliśmy się z hucznymi imprezami. Na początku, z samego rana, w ramach treningu higienicznego, odbyły się warsztaty malowania paznokci. Uczestniczki posiadły wiedzę, że dbałość o urodę, to przede wszystkim higiena, a ozdabianie paznokci to ostatni jej etap.

Później odbyła się dyskoteka, która była bardzo udana. W rytmach disco-polo uczestnicy tańczyli w kółkach oraz w parach. Po wyczerpujących siły hulankach uczestnicy Warsztatu zajadali się pysznymi pizzerinkami oraz kolorowymi galaretkami przygotowanymi przez Pracownię Gospodarstwa Domowego.  

Tegoroczne obchody „tłustego czwartku” były w Warsztacie Terapii Zajęciowej bardzo udane. W tym roku gościliśmy członków Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku w Bielsku Podlaskim, którzy przedstawili scenkę rodzajową tematycznie związaną z nadejściem wiosny. Były recytacje oraz śpiewy, a wszystko w języku gwarowym. A potem wspólnie śpiewaliśmy! Dzięki przybyłym gościom, oprócz pączków i faworków, mieliśmy okazje skosztować tradycyjnych potraw związanych z obchodzeniem „maselnicy” - w tradycji prawosławnej tygodnia poprzedzającego rozpoczęcie Wielkiego Postu.

Stoły uginały się pod słodkościami, a furorę zrobił „pieróg emeryta” i konfitura malinowa. Prawdziwa uczta dla podniebienia!  

Takie spotkania to możliwość przyjemnego spędzenia wolnego czasu, poznawania tradycji miejscowych grup narodowościowych, ale przede wszystkim integrowania  środowisk.

W dniu 21 lutego 2019 r. w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim odbyły się IX Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w Badmintonie zorganizowane przez Starostwo Powiatowe oraz Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim. W zawodach wzięli udział przedstawiciele wielu placówek z całego województwa podlaskiego. Głównym celem turnieju była popularyzacja sportu wśród osób niepełnosprawnych oraz integracja środowiska osób niepełnosprawnych poprzez sport. Uczestnik Warsztatu Terapii Zajęciowej, Tomasz Kazimierski, w kategorii chłopcy starsi, zajął zaszczytne czwarte miejsce. Ważne przy tym były przeżyte emocje, zawarte podczas zawodów nowe przyjaźnie oraz wzbudzone nadzieje na kolejne sukcesy sportowe.

W dniu 12 lutego 2019 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim nastąpiło rozdanie nagród za udział w konkursie Jubileuszowy Rok z Caritas zorganizowanym przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej z okazji 25 lecia istnienia. Celem konkursu było przybliżenie idei Caritas oraz ukazanie podejmowanych przez nią działań. Nagrody na udział w konkursie otrzymało pięcioro uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim: Justyna Szymczuk, Katarzyna Rzepniewska, Wioletta Radkiewicz i Magdalena Paluch.

Okres karnawału wszystkim kojarzy się z różnego typu balami. Również w Warsztacie Terapii Zajęciowej uczestnicy wraz z zaproszonymi gośćmi, uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach i Mońkach oraz uczniami Zespołu Szkół Specjalnych w Bielsku Podlaskim, urządzili wspólną integracyjną zabawę. Obowiązkowe były karnawałowe przebrania. Na długo przed zabawą zorganizowano warsztat przygotowywania masek karnawałowych, podczas którego wszyscy chętni wykonywali wybrane charakteryzacje. Imprezę rozpoczęło powitanie wszystkich zebranych przez panią Monikę Piotrowską-Śliwińską, kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, a później była dobra muzyka i tańce. Wszyscy chętnie brali też udział w różnych konkursach. Były też zabawy z chustą, kostką i balonami. W przerwach zabawy karnawałowej można było przegryźć coś słodkiego.  Taka impreza na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Muzeum w Bielsku Podlaskim to jeden z oddziałów Podlaskiego Muzeum w Białymstoku, mieszczące się w zabytkowym Ratuszu. Gromadzi zbiory dokumentujące historię regionu, na przykład eksponaty etnograficzne prezentujące życie mieszkańców okolicznych wsi, pocztówki z okresu międzywojennego oraz wytwory prac artystów ludowych z okolic Bielska Podlaskiego.

Ekspozycję stałą stanowi tu wystawa zatytułowana „Tajemniczy ręcznik”. W zgromadzenie tej bogatej wystawy wymagało wiele pracy i zaangażowania. Jest to niezwykle ciekawa ekspozycja, która przedstawia ręcznik obrzędowy – wyznacznik kultury i tradycji mieszkańców Ziemi Bielskiej. W oparciu o zgromadzone eksponaty pracownicy Bielskiego Muzeum organizują różnego typu warsztaty przybliżające kulturę Podlasia młodym mieszkańcom.

W takich warsztatach systematycznie biorą udział uczestnicy Warsztatu Terapii zajęciowej w  Bielsku Podlaskim. Tym razem każdy z nich własnoręcznie wykonał na płótnie „makatkę” z popularnym przysłowiem. Wielu z nich nie znało nawet słowa „makatka”, a prezentowane powiedzonka wywoływały salwy śmiechu. Mimo, że takie ozdoby zniknęły już ze ścian kuchennych, to nadal pojawiają się współczesne hasła, typu „Gdy zmywarka sama zmywa, gospodyni odpoczywa”. Swoje dzieła wykonawcy zabrali do domów, gdzie pewno udekorują swoje kuchnie.

Takie zajęcia stanowią urozmaicenie codziennej pracy Warsztatu Terapii Zajęciowej. Pozwalają uczestnikom wykazać się w innej, niż codzienna praca, aktywności oraz poznać kulturę własnego regionu i pracę takiej instytucji, jaką jest muzeum.

Realizując Indywidualne Programy Rehabilitacji uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim podejmują się różnych zadań. Do takich należy poznawanie pracy osób zatrudnionych w restauracjach. Uczestnicy, którzy sami codziennie podejmują trud przygotowywania posiłków w ramach pracowni gospodarstwa domowego mieli okazję porównać go z pracą profesjonalistów. Na koniec oczywiście nie mogło zabraknąć gorącego posiłku.

W rocznicę Niedzieli Chrztu Pańskiego odbyło się uroczyste spotkanie Świąteczno-Noworoczne Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Dzięki gościnności proboszcza Ks. Zbigniewa Domirskiego z Parafii Matki Bożej z Góry Karmel spotkanie rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej, którą poprowadził Ks. Biskup Tadeusz Pikus. Podczas kazania Jego Ekscelencja przybliżył zebranym moc i znaczenie sakramentu Chrztu – Łaski miłości jaką otrzymujemy od Boga. Miłości Bożej, która wzmacnia życie duchowe i sprawia, iż jesteśmy wewnętrznie bogatszymi Dziećmi Bożymi.

Dalsza część spotkania odbyła się w Warsztatach Terapii Zajęciowej dzięki gościnności Pani kierownik  Moniki Piotrowskiej –Śliwińskiej oraz zaangażowaniu pracowników, podopiecznych warsztatów i ich rodziców spędziliśmy ten czas w miłej atmosferze. Dyrektor Caritas ks. Łukasz Gołębiewski przywitał uroczyście zebranych gości, tym samym zapoznał nas z działaniami oraz dziełami Caritas, które miały miejsce w ostatnim czasie, przedstawiając roczne sprawozdanie. Pani Aneta Rosochacka Sekretarz Caritas opowiedziała o tegorocznych stypendystach programu „Skrzydła” i „Dwa Talenty”, w tym roku objęliśmy pomocą stypendialną  46 uczniów z diecezji drohiczyńskiej. Podczas tych pięknych chwil, odbyło się także wręczenie nagród dla laureatów konkursu pt. „Miej serce – edycja 2”. W ramach zgłoszonych projektów do konkursu, laureaci na ich realizację otrzymali czeki w wysokości 1 tys. złotych Nagrodzone projekty to:

 • projekt „Dialog międzypokoleniowy – Pamiętaj o seniorach” przygotowany przez PZC działający przy Parafii pw. Narodzenia NMP i św. Mikołaja W Bielsku Podlaskim, zgłoszony przez Panią Krystynę Zbitowską oraz SKC „Kościuchy” – którego opiekunem jest ks. Tomasz Łapiński,
 • projekt pt. „Łącząc pokolenia” – przygotowany przez PZC działający przy Parafii św. Andrzeja Boboli w Siemiatyczach, zgłoszony przez Panią Agnieszkę Olendzką,
 • projekt pt. „ Świąteczny dar serca” – zgłoszony przez SKC z Szkoły Podstawowej im. Marszałka J. Piłsudskiego w Drohiczynie, który realizowany będzie wspólnie z PZC z Drohiczyn, zgłoszony przez s. Annę Rogulską.

Także, oficjalnie wręczono nagrody zwycięzcom konkursu pt. „Jubileuszowy Rok Caritas”. Owocem tego konkursu jest kalendarz z pracami wykonanymi przez dzieci i młodzież wydany na bieżący rok.

Serdeczne podziękowania za sympatyczną atmosferę oraz udział w uroczystości składamy: Panu Sławomirowi Snarskiemu – Staroście Bielskiemu, Pani Bożenie Teresie Zwolińskiej – Skarbnik Miasta Bielsk Podlaski, Pani Ninie Tymińskiej – Skarbnik Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim, Panu Marcinowi Gawrysiak Wójtowi Gminy Rudka, Pani Raisie Rajeckiej – Wójtowi Gminy Bielsk Podlaski, Panu Arturowi Korniejczyk – reprezentantowi Nadleśnictwa Bielsk Podlaski, Pani Urszuli Kitlas – Dyrektor PCPR w Bielsku Podlaskim, Panu Romualdowi Margańskiemu – Dyrektorowi Zespołu Szkół nr 2  w Bielsku Podlaskim, Ks. Tomaszowi Łapińskiemu, Ks. Zbigniewowi Domirskiemu, Ks. Tomaszowi Szmurło, ks. Marcinowi  Gołębiewskiemu, Przedstawicielom PZC z Hajnówki, PZC z Bielska Podlaskiego,  PZC z Sokołowa Podlaskiego, Przedstawicielom SKC z Bielska Podlaskiego,  SKC z Drohiczyna, SCK z Sokołowa Podlaskiego, Pani kierownik WTZ  z Sokołowa Podlaskiego Urszuli Lusińskiej, jej pracownikom oraz podopiecznym, dzieciom i młodzieży z Świetlic prowadzonych przez Caritas uczęszczających w: Sokołowie Podlaskim, Siemiatyczach oraz Bielsku Podlaskim, Stypendystom i ich opiekunom, Rodzicom naszych podopiecznych oraz Wam – Wolontariusze, dzięki Waszej pomocy i zaangażowaniu to wszystko mogło się wydarzyć.

Szczególne podziękowania składamy na ręce ks. Biskupa Tadeusza Pikusa za skierowanie do Nas tych pięknych i ciepłych słów oraz za udzielenie Nam błogosławieństwa. Dziękujemy!

 

Bielsk Podlaski, dn. 15.01.2019r

Monika Szczepańczyk

 

W dniu 10 stycznia 2019 r. zespół uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim „Warsztatowe Aniołki” wziął udział w IX Podlaskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Osób Niepełnosprawnych Siemiatycka Stajenka 2019” zorganizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach. Wzięło w nim udział aż 14 zespołów zarówno z najbliższych okolic, ale były też zespoły z Siedlec, Sokółki, Sokołowa Podlaskiego, Szumowa i Torunia. Coroczne wspólne kolędowanie w Siemiatyczach pozwala na prezentację umiejętności wokalnych osób niepełnosprawnych, kultywowanie tradycji bożonarodzeniowego kolędowania, propagowanie tradycji chrześcijańskich i narodowych oraz integrację osób niepełnosprawnych naszego regionu. Na koniec Przeglądu rozdane zostały dyplomy i prezenty. Przegląd ubogacił ponadto gorący posiłek, słodki poczęstunek oraz dyskoteka. Był to mile spędzony czas i okazja do nawiązania nowych przyjaźni.

wtorek, 18 grudzień 2018 09:58

Spotkanie opłatkowe

Napisał

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to motyw wielu spotkań bliskich sobie ludzi. Takie spotkanie odbyło się także 18 grudnia 2018 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Oprócz kadry i uczestników przybyli na nie również zaproszeni: kadra i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sokołowie Podlaskim. Uroczystość uświetnili swoją obecnością biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej, Antoni Pacyfik - Dydycz, dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, ks. kan dr Łukasz Gołębiewski, ks. kan. Zbigniew Domirski - proboszcz Parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim jak również  siostra Magdalia, zaprzyjaźniona karmelitanka. Przybyli także zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, mundurowych oraz nadleśnictwa. Uroczystość rozpoczęło odczytanie słów Pisma Świętego, a następnie ks. biskup pobłogosławił opłatki i skierował ciepłe słowa do wszystkich zebranych. Po podzieleniu się opłatkiem wszyscy obejrzeli przygotowana przez uczestników Warsztatu część artystyczną. Kulminację stanowiła wizyta św. Mikołaja, który przyniósł mnóstwo prezentów. Należy wspomnieć, iż było to możliwe między innymi dzięki: Firmie SUEMPOL S.A w Bielsku Podlaskim, Nadleśnictwu Bielsk Podlaski, Banku Spółdzielczemu w Brańsku Oddział w Bielsku Podlaskim oraz Chrześcijańsko Demokratycznemu Stowarzyszeniu „Nasze Podlasie”. Na stolach znalazły się także tradycyjne polskie potrawy wigilijne takie jak barszczyk z krokietami, pierogi z kapustą i grzybami, kapusta wigilijna oraz śledzie przygotowane na różne sposoby, kutia czy kompot z suszu. Na słodko można było zjeść przepysznych racuchów oraz domowych ciast przygotowanych przez mamy naszych uczestników. Rozstając się wszyscy życzyli sobie, po raz kolejny, wesołych i zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz do zobaczenia za rok w jeszcze większym gronieJ

sobota, 08 grudzień 2018 15:17

Festyn Mikołajkowy

Napisał

8 grudnia 2018 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wzięli udział w Festynie Mikołajkowym zorganizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Bielsku Podlaskim. Impreza odbyła się w Parku Królowej Heleny, gdzie było wiele atrakcji. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej zaprezentowali pląs do piosenki „Choinka”. Wysoły i „wpadający w ucho” utwór wzbudził duże zainteresowanie, a wykonawcy otrzymali gromkie brawa. Każdy z nich otrzymał też okolicznościową paczkę.

Uczestnicy i wolontariusze Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, dnia 7 grudnia 2018 r., wzięli udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności TAK POMAGAM organizowanej przez Caritas Polska. W sklepie BIEDRONKA zebrano około 200 kg żywności, w tym cukier, mąka, makaron, ryż, kasze, olej, konserwy oraz słodycze. Część tych produktów posłuży pracowni gospodarstwa domowego do przygotowywania poczęstunków dla wszystkich uczestników, zaś pozostałymi podzielimy się z potrzebującymi rodzinami z powiatu bielskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy chociażby w maleńkim stopniu wsparli to wielkie dzieło Caritas.

Bielski Dom Kultury zorganizował konkurs na ozdobę bożonarodzeniową w Eko-stylu. W konkursie tym wzięło udział wielu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. W dniu 6 grudnia 2018 r. odbyło się uroczyste ogłoszenie i nagrodzenie zwycięzców. Z naszej placówki nagrodzeni zostali: Barbara Olszewska, Justyna Szymczuk, Paulina Ołtarzewska i Maciej Mateuszek. Nagrody wręczył im pan burmistrz Jarosław Borowski. Nagrodzone prace, każdy twórca samodzielnie zawiesił na ogromnej choince. Na zakończenie spotkanie zostało uwieńczone wspólnym zdjęciem

W tradycyjne mikołajki, do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim przybył szczególny gość. Był to „prawdziwy” Mikołaj, który, jak to powiedział, mieszka w dalekiej Laponii i odbył daleką drogę, aby obdarować prezentami wszystkich, którzy oczywiście na to zasłużyli. Tak się złożyło, że wszyscy uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej byli grzeczni i wszyscy zostali obdarowani słodkimi upominkami. W tym dniu, szczególny poczęstunek przygotowała też Pracownia Gospodarstwa Domowego w postaci pizzy a początki przybyły od Piekarni BOCHEN w Bielsku Podlaskim. To był naprawdę miły dzień!

Z okazji 100-lecia Niepodległości Polski fundacja PRO CARITATE z siedzibą w Warszawie, w ramach Programu „Niepodległa”, ogłosiła konkurs „Kilometrowy Komiks”. Zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie w formie plastycznej jednego z tysiąca, wybranego przez siebie, wydarzenia z historii Polski. Zakładano, iż powstanie 1000 prac, które opracowane w formie plików będą zaprezentowane na stronie internetowej Fundacji oraz w formie mobilnej wystawy, wszystkim zwiedzającym. O wykonanie prac proszono wiele znanych osób, w tym Prezydenta RP. W konkursie wzięli także udział uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, a Justyna Szymczuk zajęła III miejsce i została nagrodzona. To kolejna nagroda tej uzdolnionej uczestniczki. Dzięki udziałowi w tego typu inicjatywach uczestnicy nabierają wiary we własne możliwości i odczuwają satysfakcję z dobrze wykonanej pracy.

W Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim uczestnicy, poza pracą, wykorzystują również wszystkie sposobności, aby się trochę rozerwać. Taką okazją są niewątpliwie andrzejki. W tym roku były one wyjątkowo huczne. W zabawie andrzejkowej w Warsztacie, poza gospodarzami, uczestniczyli licznie przybyli goście. Miło było zatem gościć uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach oraz uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim. Wspólna zabawa, a później poczęstunek to wiele radości dla wszystkich, ale także spotkanie z już poznanymi wcześniej znajomymi i okazja do zawarcia nowych przyjaźni. To także odreagowanie wszystkich stresów i zapomnienie o troskach i kłopotach dnia codziennego. Warto zatem co  jakiś czas korzystać również z takiej formy rehabilitacji i terapii.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, 22 listopada 2018 r., wzięli udział w Spotkaniu Integracyjnym pt. „Razem dla Niepodległej”, które zostało zorganizowane przez Dom Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Brańsku. Zaprezentowano tu przygotowany program poetycko-muzyczny o tematyce patriotycznej. Przygotowane wiersze i piosenki okresu międzywojennego wzbudziły duże zainteresowanie publiczności. Imprezę zakończył obiad i zabawa integracyjna w stylu lat 20. I 30. XX wieku. Za swój udział uczestnicy Warsztatu w Bielsku Podlaskim otrzymali upominek oraz dyplom.

poniedziałek, 19 listopad 2018 14:08

Jesienna integracja łączy ludzi

Napisał

W dniu dzisiejszym w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim miało miejsce jesienne integracyjne spotkanie z Paniami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uczestnicy warsztatu oraz kadra mieli możliwość wspólnej zabawy, która jak zawsze łączy ludzi a nie dzieli. Panie z Uniwersytetu pięknie zaprezentowały swój głos oraz pokazały, że można się bawić na różny sposób i w różnym wieku, przedstawiając przygotowane wcześniej gry i zabawy. Uczestnicy i kadra bardzo chętnie włączyli się w zabawę, a po skończonych zmaganiach wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

Działający już od kilku lat w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, Objazdowy Teatr Osób Niepełnosprawnych, zaingurował swoją działalność w sposób bardzo patriotyczny. Przygotowany montaż słowno-muzyczny, prezentujący wiersze i pieśni okresu międzywojennego, na cześć stulecia odzyskania niepodległości został zaprezentowany szerokiej publiczności. W siedzibie WTZ obejrzała go młodzież Zespołu Szkół nr 1 im. Józefa Klemensa Piłsudskiego, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy oraz członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku w Bielsku Podlaskim. Na zakończenie imprezy, wszyscy obecni zostali obdarowani piernikami w kształcie serca, które zostały pomalowane w barwy narodowe.

Impreza wpisała się w sposób znaczący w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dla uczczenia stulecia niepodległości Polski uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Archidiecezji Białostockiej wzięli udział w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej „Jestem Polakiem” zorganizowanym 14 listopada 2018 r. przez WTZ Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN w Szumowie, Gminny Ośrodek Kultury w Szumowie oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Srebrnej. Jest to impreza cykliczna, której w bieżącym roku przypadła VII edycja. Rangę imprezy podniosła obecność wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jarosława Zielińskiego. Reprezentujący Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim zespół zaprezentował montaż słowno-muzyczny oparty na poezji i pieśniach okresu dwudziestolecia międzywojennego. Duże wrażenie zrobiły oryginalne mundury wojskowe, wypożyczone z prywatnych zbiorów kolekcjonerskich. Impreza pozwala na zaprezentowanie przez osoby niepełnosprawne własnych zdolności, ale także stanowi możliwość poznawania historii i kształtowania uczuć patriotyzmu wobec Ojczyzny.

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę to wielkie święto dla każdego Polaka. Jego obchody organizowane były 11 listopada 2018 r. zarówno w kraju, jak i zagranicą. Również bardzo uroczyście przebiegły w Bielsku Podlaskim, gdzie nie mogło zabraknąć przedstawicieli wszystkich środowisk. Licznie reprezentowany był także Warsztat Terapii Zajęciowej, którego przedstawiciele wzięli udział we Mszy Świętej sprawowanej za Ojczyznę w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel, a następnie podczas Bielskiego Marszu Niepodległości przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie zostały złożone wieńce i dalej pod gmach I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, w celu obejrzenia patriotycznego występu uczniów. Na koniec wszyscy udali się pod pomnik Niepodległości Polski, gdzie nastąpiło podniesienie flagi, prezentacja polskich tańców narodowych, a w samo południe zbiorowe odśpiewanie hymnu narodowego. Również w tym miejscu złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Po południu, już indywidualnie mieszkańcy Bielska Podlaskiego i okolic licznie wzięli udział w Pikniku dla Niepodległej i występie Wielkiego Patriotycznego Chóru Bielska Podlaskiego.

Każdorazowy udział w uroczystościach patriotycznych to kształtowanie uczuć miłości oraz szacunku do Ojczyzny, jednak tegoroczne obchody stanowiły szczególną okazję do zaprezentowania własnego patriotyzmu.

100-lecie Niepodległości Polski można uczcić na wiele sposobów. Dzieci i młodzież niepełnosprawna dokonali tego poprzez udział w edukacyjno-sportowym turnieju pod hasłem „Zachować pamięć. Polska Niepodległa”, którego organizatorem były: Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym i Osobom Potrzebującym Wsparcia „Małe Marzenia” oraz Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim. W konkursie m.in. wzięli udział uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, którzy w rywalizacji zajęli trzecie miejsce. Najważniejszym celem konkursu było uczczenie 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ale także pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego oraz umacnianie świadomości narodowej. Ponadto organizatorom zależało na kształceniu poczucia tożsamości narodowej i szacunku wobec symboli narodowych. Podczas konkursu sprawdzana była wiedza z zakresu znajomości historii Polski oraz sprawność fizyczna uczestników. Za udział i uzyskane osiągnięcia wszyscy zostali nagrodzeni, a w pamięci pozostały miłe wspomnienia.

piątek, 26 październik 2018 11:35

Z życzeniami u księdza biskupa

Napisał

W piątek, 26 października 2018r., w związku ze zbliżającym się świętem patrona, Tadeusza, przedstawiciele Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, udali się z życzeniami do J.E. Biskupa Drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa. Delegacji przewodniczył ks. dr Łukasz Gołębiewski, dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wraz z  dyrektorem Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim – Łukaszem Wasilukiem oraz kadrą biura Caritas i kierownictwem WTZ w Bielsku Podlaskim oraz Sokołowie Podlaskim.

Jednak najważniejszymi gośćmi byli sami uczestnicy Warsztatów, gorąco przyjęci przez ks. biskupa oraz sekretarza ks. Tomasza Szmurło. Życzenia ks. biskupowi w imieniu warsztatów złożyła Natalia uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sokołowie Podlaskim oraz dyrektor Caritas. Przekazane, własnoręcznie wykonane upominki, wzbudziły duże zainteresowanie, a podczas symbolicznej herbatki oraz pysznego tortu można było porozmawiać i uzyskać dużo duchowego wsparcia, które po powrocie do swoich placówek zostało przekazane tym, którzy pojechać nie mogli.

xxxxxxxW dniu 25 października b.r uczestniczka Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, Ewa Czerkowska, została nagrodzona w XIX edycji Konkursu Recytatorskiego „Trójgłos Poetycki” zorganizowanego przez Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim. Konkurs miał na celu szerzenie kultury języka i żywego słowa wśród młodego pokolenia Podlasia, przybliżenie języka mniejszości narodowych zamieszkujących pogranicze oraz kształtowanie postaw tolerancji i poszanowania odmiennych kultur. Jednocześnie organizatorzy wskazują, iż poprzez organizację takich imprez pragną propagować integrację wszystkich środowisk narodowościowych Podlasia. Z kolei dla osób niepełnosprawnych ważny jest  udział w imprezach, w których biorą też udział osoby zdrowe i możliwość porównania  prezentowanych umiejętności, przez co też budowanie własnego poczucia wartości. Nie bez znaczenia jest też integracja osób niepełnosprawnych z całym lokalnym środowiskiem. Podczas takich imprez zawierane są też nowe znajomości i przyjaźnie, a uczestnicy już planują repertuar na przyszły rok

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wielokrotnie udowadniali posiadanie wielorakich talentów. O talencie plastycznym szczególnie uczestniczek Justyny Szymczuk i Pauliny Ołtarzewskiej świadczy uzyskanie wyróżnienia na poziomie wojewódzkim w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych – Niepodległa bez Barier – od Morza do Tatr” zorganizowanego przez Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych.

Ponadto wyróżniona praca została zakwalifikowana do eliminacji krajowych.

W dniu 24 października 2018 r., w Centrum Astoria w Białymstoku odbyła się uroczysta Gala Laureatów etapu wojewódzkiego, podczas której zostali oni nagrodzeni.

W Gali wzięły udział także przedstawicielki bielskiego Warsztatu wraz z terapeutami. Podniosłość uroczystości i docenienie aktywności osób niepełnosprawnych sprawiło wszystkim biorącym udział ogromną radość i satysfakcję.

 Zachęciło także do podejmowania dalszych działań w tym zakresie.

Praca terapeutyczna w Warsztacie Terapii Zajęciowej obejmuje kompleksowość oddziaływań. Ważnym jej elementem jest kształtowanie patriotyzmu i szacunku dla wielkich Polaków. Niewątpliwie takim był syn narodu polskiego, papież Jan Paweł II, a obchodzony rokrocznie, w dniu 14 października, Dzień Papieski jest jednym z symboli, poprzez który upamiętniana jest jego pamięć.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, kultywując pamięć i oddając cześć Świętemu, udali się pod Jego pomnik, aby tam w skupieniu pomodlić się i zapalić znicze. Do tego wyjścia nikogo nie trzeba było zachęcać. Uczestnicy sami deklarowali pragnienie oddania hołdu papieżowi-Polakowi, któremu nie tylko Polacy tak wiele zawdzięczają. Była to prawdziwa lekcja patriotyzmu.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił program wsparcia osób niepełnosprawnych poprzez prowadzenie przez Warsztaty Terapii Zajęciowej zajęć klubowych jako zorganizowanej formy rehabilitacji.

Program „Zajęcia klubowe w WTZ” jest rozwiązaniem, które sprzyja aktywnemu wspomaganiu uczestników warsztatów, którzy odeszli na rynek pracy oraz osób niepełnosprawnych przed rozpoczęciem procesu rehabilitacji w warsztacie terapii zajęciowej. 

Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim wraz z Powiatem Bielskim przystąpił do realizacji tegoż programu i z początkiem września uczestnicy rozpoczęli zajęcia  klubowe. Obecnie w zajęciach uczestniczy 14 osób niepełnosprawnych z całego Powiatu Bielskiego.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w środę, 10 października 2018 r., pojechali na  zorganizowany wyjazd do Białegostoku, aby obejrzeć wystawianą na deskach Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki  sztukę pt. „Zemsta” opartą o utwór Aleksandra Fredry. Wzbudziła ona duże zainteresowanie, tym większe, że niektóre jej fragmenty są powszechnie znane. Już sam nastrój teatru, wystrój, muzyka i pełna tajemniczości atmosfera teatru spowodowała, że na widowni zapanowała absolutna cisza, przerywana od czasu do czasu salwami śmiechu i gorącymi brawami.

Po zakończeniu przedstawienia była ponadto możliwość spotkania z aktorami, co również nie zdarza się często. Uczestnicy WTZ zasypali ich pytaniami na temat wykonywanej pracy aktorskiej. Następnie napełnieni wrażeniami wracali domu, a podczas podróży nie zabrakło rozmów o przeżytych wrażeniach i pytań o następne wyjazdy.

W dniu 20 września 2018 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej odbył się przegląd artystyczny pod nazwą „Zwyczaje, Obrzędy i Tradycje—Etiudy Folklorystyczne Osób Niepełnosprawnych”. Jest to impreza cykliczna, odbywająca się już po raz szósty.  Impreza stanowi puentę odbywającej się w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim od 2012 r., edukacji folklorystycznej. Etiudy wpisały się już na dobre w kalendarz imprez wśród osób niepełnosprawnych. Impreza ma charakter przeglądu, podczas którego osoby niepełnosprawne prezentują polskie, rosyjskie i białoruskie scenki obrzędowe.

W bieżącym roku do Przeglądu zgłosiło się dziesięć zespołów, zarówno z Bielska Podlaskiego, ale także reprezentujących WTZ-ty w Sokołowie Podlaskim, Hajnówce, Ciechanowcu, Szumowie i Starych Raciborach, które już po raz kolejny się zaprezentowały. Po raz pierwszy przyjechali przedstawiciele Warsztatów Terapii Zajęciowej  w Mońkach. Poza Warsztatami udział wzięli także uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Pawła II oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Bielsku Podlaskim. Ponadto już tradycyjnie scenki obrzędowe w języku białoruskim zaprezentowali członkowie Bielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu III Wieku.

Kolejne prezentacje uświadamiały widzom, jak wielka praca osób niepełnosprawnych i ich opiekunów została wykonana. Pieśni i prezentowane tańce prowokowały publiczność do gromkich braw. Widać było, że wszyscy bardzo głęboko przeżywają swoje uczestnictwo. Na zakończenie grupy teatralne Przeglądu otrzymały dyplomy oraz okolicznościowe upominki. Następnie wszyscy spotkali się na poczęstunku, a wśród rozmów rodziły się nowe i odżywały stare przyjaźnie.

Mamy nadzieję, że spotkamy się znów za rok.

W dniu 12 września 2018 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wzięli udział w VII Integracyjnym Rajdzie Nordic Walking Osób Niepełnosprawnych po Puszczy Białowieskiej zorganizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Hajnówce. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w bieżącym roku impreza miała charakter patriotyczny. Podczas przemierzania leśnych szlaków oddano hołd pomordowanym podczas II Wojny światowej poprzez zaprezentowanie części artystycznej przygotowanej przez WTZ w Hajnówce.

Oczywiście po ukończonym Rajdzie nie mogło zabraknąć ciepłego posiłku, a wszyscy biorący udział otrzymali dyplomy i medale.

W sobotę, 1 września 2018 r. w parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim odbyły się uroczystości dożynkowe, na których nie mogło zabraknąć przedstawicieli Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym, a następnie odbył się festyn, który przyciągnął wielu mieszkańców miasta i okolic. Dla dzieci przygotowane były „dmuchańce”, a wszyscy mogli się częstować przysmakami kuchni podlaskiej. Uczestnicy warsztatu przygotowali kiermasz swoich prac, który wzbudził tym większe zainteresowanie, że na każdego czekał tu słodki poczęstunek.

Wychowanie patriotyczne stanowi bardzo ważny element pracy terapeutycznej z osobami niepełnosprawnymi. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim starają się systematycznie uczestniczyć w zajęciach z tego zakresu. Imprezy organizowane z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodległości stanowią ku temu szczególną okazję.

30 sierpnia 2018 r. na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mońkach wzięliśmy więc aktywny udział w Festynie Integracyjnym zorganizowanym pod hasłem „Dużo Radości na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”, którego gospodarzem był oczywiście Warsztat Terapii Zajęciowej w Mońkach prowadzony przez Caritas Diecezji Białostockiej. Festyn zorganizowano na boisku wiejskim w Bobrówce, a prawie wszyscy biorący udział byli ubrani w stroje w narodowych barwach. Nie zbrakło tu zarówno występów zespołów artystycznych, których członkami są osoby niepełnosprawne, ale też wszelkiego rodzaju „dmuchańców”, zabaw ruchowych i tańców oraz konkurencji sportowych, wśród których największe zainteresowanie wzbudziło strzelanie z wiatrówki. Oczywiście nie zabrakło też poczęstunku. To był naprawdę mile spędzony dzień, który zaowocował nowymi znajomościami i wieloma wrażeniami.

Prawdziwy teatr 8 sierpnia b.r zawitał do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Aktorzy z Agencji Artystycznej GALANA zaprezentowali spektakl kabaretowy pt. „Uśmiech prawdziwy” oparty na utworach hrabiego Aleksandra Fredry. Jak zwykle okazało się, że humor jest ponadczasowy, a utwory pisane prawie dwieście lat temu nic nie straciły na aktualności. Wśród publiczności, poza uczestnikami Warsztatu zasiadły także dzieci z półkolonii organizowanych przez parafię Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim oraz przez Świetlicę Socjoterapeutyczną Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim wraz z opiekunami. Na wszystkich buziach widoczny był uśmiech i co chwila wybuchały brawa. Na koniec nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku podanego oczywiście na świeżym powietrzu, w warsztatowej kawiarence.

Na wszystkich uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, którzy 1 sierpnia, wrócili po wakacjach do pracy czekała miła niespodzianka. Na patio, które wyłożono wygodną kostką, utworzono przyjemną kawiarenkę. Stoliki pod parasolami oraz otoczenie z kwiatów pozwala przedłużyć jeszcze odczucia wakacyjne. Mimo żaru lejącego się z nieba, chłodzący cień pozwala odpocząć i w miłym otoczeniu spożyć posiłek. Wszystkim udzielił się relaksacyjny nastrój, dlatego też nie mogło zabraknąć wspólnie śpiewanych biesiadnych piosenek, a na koniec odbyły się nawet tańce. Dla utrzymania dobrej kondycji, sięgano tylko co chwila po wodę. Oby taka atmosfera towarzyszyła wszystkim przez cały nowy rok pracy.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia naszej warsztatowej kawiarenki. Dla wszystkich przybyłych będzie czekała niespodzianka

W środę, 27 czerwca 2018 r.,  w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim odbyło się uroczyste podsumowanie pracy. Uczestnicy i terapeuci dzielili się ze sobą uwagami i spostrzeżeniami, a żeby umilić atmosferę, pracownia Gospodarstwa Domowego przygotowała słodkości. Zdrową i smaczną niespodziankę stanowiły misy czereśni. Całość uwieńczyła dyskoteka zorganizowana przez pracownię Doświadczania Świata, Muzyki i Teatru. W dobrych humorach rozpoczęto miesięczną, wakacyjną przerwę.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim chętnie angażują się we wszelkie działania integracyjne i promocyjne. 24 maja 2018 roku wzięli udział w III Pikniku Organizacji Pozarządowych zorganizowanym w Parku Królowej Heleny w Bielsku Podlaskim. W jego trakcie, podczas kiermaszu wystawiono produkty wykonane przez uczestników. Wzbudziły one duże zainteresowanie zarówno oglądających, jak i kupujących. Udział w imprezach tego typu jest niezmiernie ważny, gdyż w takich sytuacjach, społeczeństwo może poznać i docenić twórczość i działalność osób niepełnosprawnych.

W dniu 17 maja 2018r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wybrali się do Hajnówki. Talentem recytatorskim mogli się pochwalić podczas zorganizowanego przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Hajnówce Konkursu Poetyckiego Dla Osób Niepełnosprawnych „Zaczarowane Strofy, którego tematem przewodnim w tym roku była MIŁOŚĆ. W Konkursie wzięło udział wielu uczestników reprezentujących rozliczne placówki. Z naszego Warsztatu wzięło udział dwóch uczestników. Ogromną radość przysporzył nam Łukasz Matuszak zajmując pierwsze miejsce w kategorii –poezja recytowana, wykonując utwór „ Zakochanie” Beaty Jacewicz. Poza rywalizacją konkursową, uczestnicy konkursu mieli okazję się bliżej poznać podczas zorganizowanego posiłku i dyskoteki.

Zdjęcia: Ireneusz Swatko

wtorek, 15 maj 2018 11:14

Pielgrzymka do Wilna

Napisał
W dniu wczorajszym, 15 maja 2018 r. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wraz z rodzicami i terapeutami wzięli udział w pielgrzymce do  Wilna. Pierwszym etapem pielgrzymki było uczestnictwo we mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Studziennicznej sprawowanej przez księdza proboszcza Zbigniewa Domirskiego wraz z  kapelanem WTZ  ks. Michałem Kisielem.
Już po raz kolejny reprezentacja Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim brała udział w wojewódzkim konkursie tańca „Baw się i Tańcz” organizowanym już po raz dziewiąty przez Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim. Tegoroczny występ można zaliczyć do wyjątkowo udanych, gdyż w kategorii „inscenizacja taneczna” uzyskaliśmy drugie miejsce. Podczas konkursu został zaprezentowany taniec „Deszczowa Piosenka”.

Tradycją związaną ze Świętami Zmartwychwstania Pańskiego jest wspólne spożywanie uroczystego śniadania. We wtorek, 10 kwietnia 2018 r., na takim śniadaniu spotkali się uczestnicy i pracownicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim.

W poniedziałek, 26 marca 2018 r., gośćmi Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim były dzieci z przedszkola „Karmelki”. Obejrzały one zaprezentowane przez uczestników WTZ, Misterium Męki Pańskiej.

W niedzielę palmową, na zaproszenie proboszczów parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja oraz Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, zorganizował kiermasze stroików i innych ozdób na wielkanocne stoły.

We wtorek, 21 marca 2018 r., uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, wraz z terapeutami, zaprezentowali swoje wielkanocne prace na kiermaszu w Urzędzie Gminy w Boćkach. Wystawiane były przede wszystkim stroiki i inne ozdoby związane z nadchodzącą wiosną oraz Świętami Wielkanocnymi.

Gmina Bielsk Podlaski jest jedną ze stu gmin z całej Polski biorących udział w projekcie „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści” realizowanym przez Fundację Aktywizacja Centrum Edukacji i Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku ze środków Unii Europejskiej, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.1. „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”).
poniedziałek, 19 marzec 2018 11:27

Imieniny księdza proboszcza w WTZ

Napisał
Zbliżające się imieniny Zbigniewa stały się okazją do wizyty ks. kan. Zbigniewa Domirskiego, proboszcza parafii Matki Bożej z Góry Karmel, w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Aby nadać wizycie bardziej uroczystego charakteru, uczestnicy zaprezentowali, przygotowywane w okresie Wielkiego Postu, Misterium Męki Pańskiej.
 Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim posiadają wielorakie talenty. 15 marca 2018 r. uczestniczka WTZ, Ewa Czerkowska, pochwaliła się talentem recytatorskim podczas eliminacji do 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego odbywających się w Bielskim Domu Kultury.
W czwartek, 15 marca 2018 r., uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, wraz z terapeutami, zaprezentowali swoje wielkanocne prace na kiermaszu w Urzędzie Gminy w Wyszkach. Przede wszystkim wystawiane były stroiki i inne ozdoby związane ze Świętami Wielkanocnymi.

 Przygotowując się do obchodów Świąt Wielkanocnych, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim aktywnie biorą udział w rekolekcjach wielkopostnych głoszonych w parafii Matki Bożej z Góry Karmel.

piątek, 09 marzec 2018 11:29

Zbiórka żywności

Napisał

Dnia 9 marca 2018r. Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim we współpracy z kapelanem, ks. Michałem Kisielem, nauczycielami  oraz wolontariuszami z Zespołu Szkół nr 1 im. J.K. Piłsudskiego aktywnie włączył się w kolejną już zbiórkę żywności "Tak, Pomagam".

 Z okazji Dnia Kobiet i zbliżającego się Dnia Chłopca uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wybrali się do restauracji Abrakebabra na małe „co nie co”.

Drużyna Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wzięła 22.02.2018r  udział w VIII Mistrzostwach Województwa Podlaskiego w Badmintonie Szkół i Ośrodków Specjalnych.

 Krótki w tym roku, karnawał uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, zakończyli hucznym balem. Przygotowania do niego trwały już od tygodnia. Samodzielnie bowiem wykonano maski oraz przygotowano przebrania. Pieczono pyszne ciasta oraz gotowano różne potrawy.

W oczekiwaniu na Walentynki uczestnicy WTZ przygotowywali swoim sympatiom kolorowe upominki w kształcie serduszek. Kolorowo ozdobione trafiły do skrzyni, z której jako "poczta walentynkowa" trafią do adresatów podczas świętowania Dnia Świętego Walentego.

wtorek, 30 styczeń 2018 11:35

Kulig 2018 r.

Napisał
W dniu 30 stycznia 2018r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim brali udział w pierwszej wyciecze w tym roku, a mianowicie w kuligu zorganizowanym w Majątku Howieny. Mimo ciągle zmieniającej się pogody- od słońca przez deszcz do wichury podopieczni nie poddali się, a wręcz wyruszyli z wielkimi uśmiechami na ustach.
W dniu 16 stycznia 2018 r. zespół uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim „Warsztatowe Aniołki” wziął udział w VIII Podlaskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek Osób Niepełnosprawnych „Siemiatycka Stajenka 2018” zorganizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Siemiatyczach.
poniedziałek, 15 styczeń 2018 11:35

Jasełka dla publiczności

Napisał
  Jako, że Warsztaty Terapii Zajęciowej sąsiadują w jednym budynku z  Katolickim Przedszkolem Niepublicznym „Karmelki” , aktorzy warsztatowi nie zapomnieli o uczęszczających tam dzieciach. Przedszkolaki miały okazję obejrzeć Jasełka pt. „Bóg się rodzi” wystawione przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.
środa, 20 grudzień 2017 11:38

Kiermasze bożonarodzeniowe

Napisał
W niedzielę 17 grudnia odbyły się kiermasze naszych ozdób w Bazylice oraz kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel. Serdeczne podziękowania składamy księżom proboszczom za umożliwienie nam promowania się wśród mieszkańców Bielska Podlaskiego.

Osiedlowy Dom Kultury w Bielsku Podlaskim rokrocznie, w okresie przedświątecznym organizuje konkurs na Stroik Bożonarodzeniowy. Spotyka się on z dużym odzewem, gdyż jest zgłaszanych kilkadziesiąt prac. Również uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej chętnie biorą w nim udział. W bieżącej edycji wzięło udział 10 przedstawicieli WTZ-tu.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to czas licznych spotkań opłatkowych. Takie spotkanie odbyło się także 13 grudnia 2017 r. w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Oprócz kadry i uczestników tegoż Warsztatu przybyli na nie również zaproszeni kadra i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Sokołowie Podlaskim.

Mikołajki to okazja do spotkania ze Świętym Mikołajem, ale tym większa radość, jeżeli można ją z kimś dzielić. Dlatego też na wspólne świętowanie uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim zaprosili podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.

poniedziałek, 04 grudzień 2017 11:41

Dzień otwarty w WTZ

Napisał

Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, 4 grudnia 2017 r., otworzył swoje podwoje dla wszystkich zainteresowanych jego działalnością. Organizacja Dnia Otwartego ma miejsce rokrocznie. W tym roku do Warsztatu przybyli uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim wraz z nauczycielami.

niedziela, 03 grudzień 2017 11:42

Festyn MIKOŁAJKOWY

Napisał
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej mieli możliwość zaprezentować swoje umiejętności podczas Festynu Mikołajkowego zorganizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Bielsku Podlaskim. Odbywał się on 3 grudnia 2017 r. w Parku Królowej Heleny. Podopieczni WTZ-tu wykonali z tej okazji „Kolędę dla Nieobecnych”.
poniedziałek, 27 listopad 2017 11:42

Andrzejki w WTZ

Napisał
 Andrzejki, to dobra okazja do wspólnych spotkań i zabawy. 29 listopada 2017 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim urządzili z tej okazji huczną imprezę. Zostali na nią zaproszeni także uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Siemiatyczach, którzy, wspólnie z terapeutami, stawili się w licznej grupie.
 22 listopada 2017 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wzięli udział w VI Przeglądzie Pieśni Patriotycznej „Jestem Polakiem” zorganizowanym przez Warsztat Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Służek NMPN w Szumowie.
czwartek, 26 październik 2017 11:45

„Trójgłos Poetycki”

Napisał

  Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, już wielokrotnie udowodniali, że posiadają wiele zdolności. W czwartek, 26 października 2017 r., Ewa Czerkowska zdobyła wyróżnienie w konkursie recytatorskim „Trójgłos Poetycki” zorganizowanym przez Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim.

czwartek, 26 październik 2017 11:44

Imieniny zacnych Tadeuszów

Napisał

W czwartek, 26 października 2017r., w związku ze zbliżającym się świętem patrona, Tadeusza, przedstawiciele Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, udali się z życzeniami do J.E. Biskupa Drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa oraz J.M. Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, Tadeusza Syczewskiego.

 W poniedziałek, 23 października 2017 r., uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, wraz z terapeutką, zaprezentowali swoje prace na kiermaszu w Urzędzie Gminy w Wyszkach. Wystawiane były stroiki nagrobne związane ze zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym.
poniedziałek, 23 październik 2017 10:46

Kiermasz w WTZ

Napisał

Jak co roku, przed uroczystością Wszystkich Świętych zostaną zorganizowane kiermasze stroików nagrobnych. Wszystkich chętnych zapraszamy do siedziby WTZ. Kiermasze odbędą się także w Urzędzie Gminy Wyszki (23.10.2017) oraz przy bielskich parafiach (29 października 2017 r.)

Połącznie wyjazdów krajoznawczych z przeżyciami religijnymi to specjalność Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Taki wyjazd miał miejsce 11 października 2017 r., kiedy uczestnicy udali się do Białowieży. Pierwszym punktem programu była msza święta w parafii p.w. św. Teresy, którą sprawował kapelan WTZ, ks. Michał Kisiel, a o historii kościoła i jego patronce opowiedział miejscowy proboszcz – ks. Bogdan Popławski.
W dniu 14 września 2017 r. wzięliśmy udział w VI Integracyjnym Rajdzie NordicWalking Osób Niepełnosprawnych po Puszczy Białowieskiej zorganizowanego przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Hajnówce. Podczas Rajdu mieliśmy możliwość podziwiać piękno przyrody, pokonać marszem ponad 3 kilometrową trasę, ale także dowiedzieć się o życiu roślin i zwierząt na tym obszarze.

 Po raz drugi w Bielsku Podlaskim SPON „Szansa” przygotowała piknik organizacji pozarządowych. Zabawa na świeżym powietrzu odbyła  się 9 września w godzinach od 14:00 do 18:00.  Warsztaty Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim już kolejny  raz wzięły udział w tej imprezie.

 W dniu 6 września 2017 r. uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim brali udział w wycieczce do Majątku Howieny, gdzie czekało ich  wiele rozrywek. Na początek zapoznali się z pracą rolnika, czyli wszystkimi czynnościami, jakie wykonuje on w gospodarstwie każdego dnia.
W dniu wczorajszym nasze uczestniczki z pracowni florystycznej i multimedialnej wraz z terapeutką wzięły udział w imprezie zorganizowanej dla Marzanny Wieczorek. 1000-kilometrowy bieg przez Polskę ma na celu zebranie pieniędzy na dalsza jej rehabilitację.
środa, 02 sierpień 2017 11:52

Dyskoteka po powrocie z wakacji

Napisane przez
czwartek, 29 czerwiec 2017 11:53

Msza święta na zakończenie roku w WTZ

Napisane przez
W czwartek, 29 czerwca 2017 r., uczestnicy i kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim zakończyła rok pracy uroczystą mszą świętą, sprawowaną przez kapelana WTZ, ks. Michała Kisiela. Uczestnicy przygotowali piękną oprawę, a w homilii ksiądz kapelan przypomniał, że okres wakacyjny nie zwalnia nikogo z bycia dobrym chrześcijaninem.
czwartek, 29 czerwiec 2017 11:53

Zakończenie roku w WTZ

Napisane przez
W czwartek, 29 czerwca 2017 r.,  w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim odbyło się uroczyste podsumowanie pracy. Uczestnicy i terapeuci dzielili się ze sobą uwagami i spostrzeżeniami, a żeby umilić atmosferę, pracownia Gospodarstwa Domowego przygotowała smaczną pizzę.
      Diecezjalny Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych Caritas Diecezji Drohiczyńskiej mieszczący się w Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim w dniu 27 czerwca 2017 r. przeprowadził spotkanie informacyjne dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin dotyczące zwiększenia kompetencji na rynku pracy.
czwartek, 22 czerwiec 2017 11:55

Warsztaty poetyckie w WTZ-ach.

Napisane przez
       Stowarzyszenie poetów ziemi bielskiej ogłosiło konkurs pod nazwą „Rodzynek” na ilustracje do książki Andrzeja Salnikowa „Rodzynek w podróży”. Konkurs był adresowany do szkół podstawowych, ale jak stwierdził sam autor również do uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim.

      W dniu 11 czerwca 2017 r. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wziął udział w IV Przeglądzie Amatorskich Zespołów Teatralnych „AFISZ” organizowanym przez Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim. Dzięki temu występowi uczestnicy mieli okazję skonfrontowania swojego dorobku aktorskiego z innymi zespołami teatralnymi z terenu całego powiatu bielskiego.

     Już w kwietniu tego roku został ogłoszony przez Nadleśnictwo Bielsk przy współpracy z Warsztatem Terapii Zajęciowej konkurs plastyczny „Mój Las”. Skierowany był on do osób niepełnosprawnych z terenu powiatu bielskiego, a uczęszczających do Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim.
poniedziałek, 05 czerwiec 2017 11:57

Posiedzenie jury konkursu plastycznego „ Mój las” 5.06.2017

Napisane przez
       W dniu 5 czerwca 2017r. w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim odbyło się posiedzenie jury konkursu plastycznego „Mój las”. Komisja składająca się z przedstawicieli Nadleśnictwa Bielsk w Bielsku Podlaskim (Pani Joanna Kwiatkowska i Pan Sebastian Ostaszewski) oraz kierownika i instruktorów terapii zajęciowej z Warsztatów wybrała najładniejsze prace.
czwartek, 01 czerwiec 2017 11:58

Warsztat Terapii Zajęciowej świętuje Dzień Dziecka 1.06.2017

Napisane przez
     Warsztat Terapii Zajęciowej nigdy nie zapomina o tak fajnym święcie , jakim jest  Dzień Dziecka. Z tej okazji pracownia Gospodarstwa Domowego przygotowała pyszną pizze i lody. Żeby miłych niespodzianek nie było końca uczestnicy otrzymali  paczuszki ze słodkościami, bo dzieckiem jest się CAŁE życie…
 
 
 
      1 czerwca 2017 roku w Bielsku Podlaskim rozpoczęły się obchody 38 Dni Bielska Podlaskiego. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej dzięki uprzejmości organizatora „Dni” Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski- Jarosława Borowskiego oraz realizatorów –Bielski Dom Kultury mogli zaprezentować swoje umiejętności.
czwartek, 25 maj 2017 11:59

Wyjazd do Wyszek i Pulsz

Napisane przez
      Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim nawiązali już wiele kontaktów i znajomości, dzięki czemu są zapraszani na obchody różnych świąt. 25 maja 2017 r. wzięli udział w uroczystości z okazji Dnia Matki i zbliżającego się Dnia Ojca, jakie zorganizował Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach.
     W dniu 16.05.2017 w ramach wizytacji parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim, JE ks. biskup drohiczyński Tadeusz Pikus odwiedził Warsztat Terapii Zajęciowej. Towarzyszyli mu sekretarz ks. Tomasz Szmurło, ks. płk prał. Henryk Polak oraz ks. wikariusz parafii Matki Bożej z Góry Karmel Michał Kisiel, pełniący jednocześnie funkcję kapelana WTZ.
piątek, 12 maj 2017 12:00

Wolontariusze w WTZ

Napisane przez

      Już tradycyjnie, w piątek 12 maja 2017 r., Warsztat Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaski odwiedzili wolontariusze z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach. Grupa dziewcząt z księdzem Marcinem Łyczewskim, wikariuszem parafii pw. świętego Andrzeja Apostoła, wzięła udział w zajęciach w pracowni rękodzieła artystycznego.

czwartek, 11 maj 2017 12:01

"Baw się i tańcz"

Napisane przez
  W dniu 11 maja 2017 r. reprezentanci Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim wzięli udział w konkursie tanecznym „Baw się tańcz” zorganizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim. Impreza miała m.in. na celu popularyzację tańca, jako zdrowego stylu życia, zachęcanie do aktywności twórczej oraz dostarczenie pozytywnych przeżyć związanych z występami.
      Obraz Jezusa Miłosiernego peregrynujący w parafii Matki Bożej z Góry Karmel w Bielsku Podlaskim na dłuższy pobyt zawitał do Warsztatu Terapii Zajęciowej. Przygotowano tu specjalne miejsce, gdzie można, podczas chwili skupienia, spokojnie powierzyć swoje sprawy Jezusowi Miłosiernemu.
piątek, 21 kwiecień 2017 12:02

Festyn Ekologiczny z okazji Dnia Ziemi

Napisane przez
     Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, w ramach edukacji prozdrowotnej, 21 kwietnia 2017 r. wzięli udział w Festynie Ekologicznym z okazji Dnia Ziemi, którego organizatorami był Bielski Dom Kultury oraz Nadleśnictwo Bielsk w Bielsku Podlaskim. Uroczystość otworzyła pani burmistrz Bożena Zwolińska wraz z przedstawicielami Nadleśnictwa.
sobota, 01 kwiecień 2017 12:03

Przygotowania do niedzieli palmowej

Napisane przez
 
     Niedziela palmowa tuż, tuż, dlatego tradycji musi stać się zadość. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim przygotowują więc do poświęcenia pięknie przystrojone palmy. Nie mogło więc zabraknąć bazi, witek wierzbowych, bukszpanowych gałązek, kolorowych kwiatów i wstążeczek.
sobota, 01 kwiecień 2017 11:04

Rozstrzygnięcie konkursu na stroik wielkanocny

Napisane przez
     W dniu dzisiejszym w Osiedlowym Domu Kultury odbyło sięrozstrzygniecie konkursu na stroik wielkanocny, w którym wzięło udział dziesięcioro naszych uczestników. Na miejscu bardzo miło przywitali nas organizatorzy konkursu, pan Andrzej Dłużewski kierownik ODK, pani plastyk Alina Pachwicewicz oraz wiceprezes Spółdzielni Mieszkaniowej- pani Elżbieta Bober.
wtorek, 28 marzec 2017 12:05

Kiermasz wielkanocny w Gminie Wyszki

Napisane przez
sobota, 25 marzec 2017 12:06

Kiermasz wielkanocny przy bielskim ratuszu

Napisane przez
Mimo upału systematycznie dbamy o kondycję fizyczną…