WTZ Bielsk Podlaski

Monika Piotrowska - Śliwińska

Monika Piotrowska - Śliwińska

kierownik

13 lutego 2020r na zaproszenie Warsztatu Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus uczestniczyliśmy w balu karnawałowo-walentynkowym w Siemiatyczach. Na bal zorganizowany przez siostry przybyli także Uczestnicy WTZ w Sokołowie Podlaskim oraz młodzież ze Szkolnego Koła Caritas w Siemiatyczach. Zabawę rozpoczął wspólnie wykonany Polonez. Oprawą muzyczną zajął się DJ urozmaicając wspólną zabawę konkursami, tj. taniec wyginaniec, przechodzenie pod poprzeczką, czy głuchy telefon na gesty. Gospodarze zadbali o liczne przekąski i napoje. Mogliśmy także skosztować pysznego bigosu z kiełbaską, przygotowanego  przez siostry. Na zakończenie wszyscy uczestnicy balu otrzymali ekologiczne pachnące mydełka oraz zaproszenie na obchody 15-lecia WTZ w Siemiatyczach.

Bardzo dziękujemy za wspaniałą atmosferę i radość ze wspólnej zabawy.

 

Autor: Paweł Zabrocki

Zdjęcia: Paweł Zabrocki

środa, 12 luty 2020 10:18

Bal karnawałowo - walentynkowy

12 lutego 2020 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim odbył się Bal karnawałowo-walentynkowy. Na nasze zaproszenie wzięli udział w nim goście – uczniowie wraz z kadrą Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim, którzy przynieśli w prezencie „walentynkowy tort”.  Podczas zabawy braliśmy udział w licznych zabawach i konkursach – na najlepszy wiersz Walentynkowy, przeciąganie liny, zagadki oraz w teleturnieju jaka to melodia, które prowadziła Pani Bogusia – instruktor terapii zajęciowej. Zabawę umilił nam słodki poczęstunek przygotowany przez Pracownię Gospodarstwa Domowego oraz prosto z pieca przywieziona pyszna pizza.

Karnawałowa atmosfera zabawy udzieliła się nam wszystkim. Na zakończenie balu wszyscy otrzymali słodki upominek w postaci walentynkowego serduszka, które zostało wykonane przez Pracownię Gospodarstwa Domowego.

Mamy nadzieję, że w podobnym gronie spotkamy się za rok.

 

Artykuł: Olszański Piotr

Zdjęcia: Paweł Zabrocki

piątek, 24 styczeń 2020 13:01

Ekumeniczny koncert kolęd

W dniu 24 stycznia 2020 r. w naszym Warsztacie na zaproszenie Pani Moniki Piotrowskiej-Śliwińskiej – Kierownik WTZ,  odbył się koncert kolęd pod dyrekcją Pani Jolanty Ostaszewicz. Wzięły w nim udział dwa chóry – Chór ,,Bractwo” Stowarzyszenia Św. Cyryla i Metodego oraz Chór Młodzieżowy Parafii Prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Bielsku Podlaskim. Oba chóry wykonały szereg kolęd prawosławnych w języku białoruskim i ukraińskim. Mieliśmy możliwość wysłuchania solowego występu o tematyce świątecznej zaprezentowanego przez naszą uczestniczkę Warsztatu - Ewę Czerkowską oraz Agnieszkę Orzepowską. Chórzyści wraz z uczestnikami Warsztatu Terapii Zajęciowej zaśpiewali wspólnie kolędy w języku polskim. Nasi goście zostali przywitani słodkim poczęstunkiem. Wszystkim uczestnikom udzieliła się świąteczna atmosfera. Piękno kolęd oraz ich charakter spowodował, że chcieliśmy, żeby spotkanie trwało jak najdłużej.  Mamy nadzieję, że w podobnej atmosferze spotkamy się za rok.

22 stycznia  2020r., mieliśmy ogromną przyjemność zaprezentować Jasełka, które zostały wyreżyserowane przez Pana Ireneusza Swatko – instruktora terapii zajęciowej, a aktorami oczywiście byli podopieczni naszych warsztatów. Na nasze zaproszenie na widowni znaleźli się wspaniali uczniowie bielskich szkół wraz z Panem Andrzejem Dłużewskim – z Osiedlowego Domu Kultury w Bielsku Podlaskim. Zaangażowanie oraz profesjonalizm aktorów biorących udział w przedstawieniu został nagrodzony gromkimi brawami oraz owacją na stojąco. Po występach odbył się drobny poczęstunek. Wrażenia z występów oraz smak pączków wywołał radość na twarzach zaproszonych młodych gości. Mamy nadzieję, że częściej będą gościć w naszych skromnych progach.

W Niedzielę Chrztu Pańskiego 12 stycznia 2020 r. do Bielska Podlaskiego przybyli przedstawiciele różnych organizacji prowadzonych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, aby wziąć udział w świąteczno-noworocznym spotkaniu z ks. bp. Piotrem Sawczukiem.

Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej z Góry Karmel przewodniczył i słowo Boże wygłosił Pasterz naszej diecezji. W homilii ks. biskup nawiązał do tajemnicy chrztu św. Przypominał, że to Chrystus swoją mocą uświęcił wody Jordanu. Przez posługę kapłańską Bóg w chrzcie św. udziela człowiekowi życia Bożego i włącza go we wspólnotę Kościoła. Ponadto ks. biskup przypomniał nam wszystkim zgromadzonym, że Chrystus jest bardzo potrzebny w życiu każdego człowieka i żebyśmy o tym pamiętali w codziennym życiu.

Kolejna część spotkania miała miejsce w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Rozpoczęła ją cześć artystyczna w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej z Ceranowa. Następnie wystąpili  uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Ukazali oni historię Narodzenia Pana Jezusa oraz przybyłych Trzech Mędrców ze Wschodu. Podsumowaniem zmagań artystycznych był występ uczennicy z programu „Skrzydła” z Siemiatycz, która zagrała na flecie kolędę oraz taniec „Krakowiak” w wykonaniu uczniów z Drohiczyna.

Dyrektor Caritas Diecezji Drohiczyńskiej ks. kan. dr Łukasz Gołębiewski zaprezentował roczne sprawozdanie z działalności Caritas. Podczas spotkania wręczono upominki stypendystom programu „Skrzydła” oraz „Dwa talenty”. Rozstrzygnięto również konkurs „Miej serce” edycja III, którego głównym celem była popularyzacja działań wolontariatu. Laureatami konkursu zostali: Szkolne Koło Caritas ze Szkoły Podstawowej w Górkach –Grubakach, Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce oraz Szkolne Koło caritas ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie.

W spotkaniu udział wzięli pracownicy diecezjalnej Caritas, przedstawiciele parafialnych zespołów, szkolnych kół, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic środowiskowych, stypendyści, duchowni oraz przedstawiciele władz samorządowych.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to motyw wielu spotkań bliskich sobie ludzi. Takie spotkanie odbyło się 19 grudnia 2019r., w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim. Uroczystość uświetnił swoją obecnością J.E ks.Piotr Sawczuk-Biskup Drohiczyński oraz przybyłe duchowieństwo. Przybyli także zaproszeni goście, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, nadleśnictwa, przedstawicieli służby zdrowia oraz cudownych ludzi z którymi na co dzień współpracujemy.  Przybyli  również zaproszeni goście z Sokołowa Podlaskiego, pracownicy Biura Caritas oraz kadra i uczestnicy WTZ. W tym roku  zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele Klubu Seniora Caritas w Bielsku Podlaskim. Uroczystość rozpoczęło poświęcenie nowych pomieszczeń Warsztatu. Następnie nastąpiło odczytanie słów Pisma Świętego, a  ks.biskup pobłogosławił opłatki i skierował ciepłe słowa do wszystkich zebranych. Po wspólnym podzieleniu się opłatkiem mieliśmy okazję obejrzeć Jasełka w wykonaniu uczestników Warsztatu. Kulminację spotkania wigilijnego stanowiła wizyta Św. Mikołaja, który w tym roku był bardzo bogaty i przyniósł wszystkim prezenty. Było to możliwe dzięki: Firmie SUEMPOL, Nadleśnictwu Bielsk, Bankowi Spółdzielczemu w Brańsku, Spółdzielni Mieszkaniowej PODLASIE. Na stołach znalazły się tradycyjne potrawy wigilijne. Nie zabrakło również śpiewu kolęd, a rozstając się wszyscy życzyli sobie, po raz kolejny, błogosławionych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

W dniu 11 grudnia b.r na zaproszenie Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim mieliśmy przyjemność wziąć udział w świątecznych warsztatach kulinarnych. Radość wśród naszych podopiecznych była ogromna. Warsztaty kulinarne na pewno będą miłym akcentem na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie i chęć spotkania się.

Już po raz drugi gościmy w gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych dzięki współpracy Caritas Polska.

11 grudnia 2019r., zaprezentowaliśmy nasze prace o tematyce bożonarodzeniowej, choinki, stroiki, szopki, aniołki, ozdoby świąteczne, bombki, itp., a także inne prace wykonane przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim. Wśród zaproszonych gości były również Warsztaty Terapii Zajęciowej  Caritas Diecezji Siedleckiej. Gości powitał Maciej Biernat, prezes Zarządu PWPW, a świąteczne życzenia złożył zebranym ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Warsztaty terapii zajęciowej wspomagają rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Terapię prowadzoną w warsztacie realizuje się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika, zawierającego informacje dotyczące osoby niepełnosprawnej, planowanych wobec niej działań i spodziewanych efektów. Jedną z wykorzystywanych form pracy z podopiecznymi jest wspólne wykonywanie ozdób choinkowych w okresie przedświątecznym.

3 grudnia b.r w Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych mieliśmy okazje spotkać się wspólnie: Rodzice Uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, Kadra Warsztatu oraz sami Uczestnicy w sali Holelu Unibus, a także zaproszeni goście w osobie ks. Andrzeja Kiersnowskiego – opiekuna duchowego naszego Warsztatu, Pani Grażyny Bogdańskiej – Dyrektor Podlaskiego Oddziału PFRON oraz  Pani Urszuli Kitlas – Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bielsku Podlaskim.   

Współpraca między rodzicami a instruktorami terapii zajęciowej jest potrzebna dla jak najlepszych efektów rehabilitacji, dlatego też bardzo potrzebne są takie spotkania.  Sami uczestnicy bardzo się cieszyli możliwością podzielenia się tym co robią w Warsztatach dla osób sobie najbliższych.  Najpierw był zaprezentowany najnowszy taniec aniołów, następnie profilaktyczny spektakl , a na koniec już dobrze znany taniec hiszpański.  Był również czas  na zastanawiania się nad kierunkami rozwoju placówki. Pani kierownik uchyliła rąbka tajemnicy co do dalszych planów rozwoju naszej Placówki.  Rodzice mogli porozmawiać z kadrą Warsztatu oraz poznać kolegów i koleżanki swoich dzieci. Spotkanie było bardzo owocne.  Ciepły posiłek oraz stół kawowy  umilił całe spotkanie.

            Szczególne podziękowania należą się Dyrekcji Hotelu Unibus za pomoc w przygotowanie tego spotkania.

 

Opracowała: Agnieszka Pęska

poniedziałek, 02 grudzień 2019 09:33

Zawitał do nas Mikołaj z Laponii

2 grudnia 2019r., Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim  wzięli  udział w spotkaniu  z Mikołajem z Laponii, który odwiedził nasze miasto.  Uczniowie szkół i przedszkoli oraz innych placówek( także nasz Warsztat) przygotowali wspaniałe, kreatywne  występy dla Mikołaja, który z pewnością nie spodziewał się,  że mieszkańcy małego miasta przywitają go z takim rozmachem.  Występy dorównywały poziomem show „Mam talent”.  To było prawdziwe święto naszego miasta. Uczestnicy naszego Warsztatu zamienili się w przepiękne anioły.  Nawet łuna światła odbijała się od ich anielskich szat. Nasi aniołkowie są weseli i dobrzy.  Wśród aniołów mieliśmy swojego Mikołaja oraz Panią Mikołajkową. Wszyscy pięknie tańczyli, a na koniec  zostały wypuszczone w niebo balony.  Od Mikołaja z Laponii wszystkie zespoły dostały  prezenty w postaci rzeczowej.  Na koniec Mikołaj zapalił świecidełka świąteczne, które będą przypominały nam, że „coraz bliżej święta”.

 

Opracowała: Agnieszka Pęska