WTZ Bielsk Podlaski

niedziela, 18 wrzesień 2016 15:37

Etiudy Osób Niepełnosprawnych – edycja V

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

 

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim w okresie od 18.08.2016 r. do 31.10.2016 r. realizuje projekt: „Etiudy Osób Niepełnosprawnych – edycja V”.

Projekt ten to już kolejna edycja która zakłada kultywowanie przez osoby niepełnosprawne obrzędów i tradycji ludowych osadzonych w katolickim i prawosławnym roku obrzędowym. Zakłada przygotowanie człowieka do spotkań z innością, propagowanie postawy aktywnej tolerancji, traktującej odmienność jako wartość, a nie powód do wykluczenia. Proponowane działania przyczynią się do wzbudzenia i poszerzenie potrzeby prowadzenia dialogu między kulturowego, ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego Podlasia i podtrzymywania tożsamości narodowej. 
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Bielskiego.

Autor tekstu: Monika Piotrowska-Śliwińska
 
Etiudy Folklorystyczne Osób Niepełnosprawnych na trwałe już weszły w kalendarz imprez organizowanych przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej przy współpracy z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaski, a przy wsparciu finansowym Powiatu Bielskiego.
 
     27 października b.r. odbyły się już po raz piąty i jak zwykle przyciągnęły wielu zainteresowanych zarówno prezentacją swoich dokonań w tym zakresie, jak widzów pragnących wziąć udział w ciekawym wydarzeniu artystycznym. Jako przedstawiciel Caritas Etiudy otworzyła pani Monika Piotrowska-
Śliwińska, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Bielsku Podlaskim, na wstępie witając przedstawiciela Starostwa Powiatowego, panią Marią Bolesta oraz panią Urszulę Kitlas, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w  Bielsku Podlaskim.
 
     W przeglądzie wzięło udział osiem zespołów reprezentujących WTZ-
ty w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Szumowie, Sokołowie Podlaskim, Kozarzach i Starych Raciborach, a także Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Bielsku Podlaskim oraz Bielskie Stowarzyszenie Uniwersytet III Wieku. Prezentowane scenki były bardzo żywe i wesołe, często wzbudzały salwy śmiechu, ale przede wszystkim przybliżyły młodemu pokoleniu często już nieznane, tradycje ludowe. Jednocześnie takie spotkania służą szerokiej integracji środowiska osób niepełnosprawnych i międzypokoleniowej oraz ukazania dorobku podmiotów skupiających osoby niepełnosprawne i starsze. Wszystkie zespoły zostały nagrodzone i otrzymały okolicznościowe upominki. Przy takiej też okazji nie mogło zabraknąć poczęstunku, a przy gorących hot-
dogach i hamburgerach długo toczyły się rozmowy, wspominki, ale też zawieranie nowych przyjaźni. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się w jeszcze większym gronie.
 
 
 
 
Autor: Jadwiga Mariola Wiercińska
 
Zdjęcia: Jadwiga Mariola Wiercińska
Czytany 1296 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 02 wrzesień 2018 16:14