wtorek, 10 październik 2023 12:25

Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim w Bielskim Domu Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na spektaklu słowno- muzycznym pt. „Powstanie Styczniowe” w wykonaniu wybitnego polskiego aktora Jerzego Zelnik

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uczestnicy i kadra wraz z Jerzym Zelnikiem Uczestnicy i kadra wraz z Jerzym Zelnikiem
Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim w Bielskim Domu Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na spektaklu słowno- muzycznym pt. „Powstanie Styczniowe” w wykonaniu wybitnego polskiego aktora Jerzego Zelnika.
W dniu 12.06.2023 roku uczestnicy wraz z kadrą Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim udali się do Bielskiego Domu Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na spektakl słowno- muzyczny pt. „ Powstanie Styczniowe” z udziałem wybitnego polskiego aktora Jerzego Zelnika. Jerzy Zelnik znany jest z licznych ról filmowych i teatralnych m. in. króla Zygmunta Augusta w filmie „Królowa Bona” , a także w filmie „Faraon” Ramzesa XIII.
Spektakl poświęcony był przypadającej w tym roku 160-tej rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku i było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym. W czasie przedstawienia były przypomniane postacie przywódców powstania: generała Mariana Langiewicza, Zygmunta Sierakowskiego i generała Romualda Traugutta. Wśród wielu pieśni patriotycznych zaśpiewana została, także pieśń ,,Marsz, marsz Polonia”.
Spektaklowi towarzyszyła scenografia oddająca duch powstania. W trakcie inscenizacji autor odwołał się do słów Papieża Piusa IX, który okazał wsparcie walczącym Polakom, organizując publiczne modlitwy w ich intencji i popierając ich dążenia do suwerenności. Prymas Tysiąclecia Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński w swoim kazaniu 27 stycznia 1963 roku, w setną rocznicę wybuchu powstania, w Kościele św. Krzyża w Warszawie w pozytywny sposób ocenił wysiłek powstańczy i zachęcił do dalszej walki o suwerenność i niepodległość Polski.
Przedstawienie dostarczyło nam wielu wrażeń i wzruszeń patriotycznych i mamy nadzieję na niejedną jeszcze wizytę w Bielskim Domu Kultury, któremu serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
 
Czytany 122 razy