środa, 06 marzec 2024 13:13

Supraśl, jako kierunek wyprawy bielskich seniorów.

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bielscy seniorzy w Supraślu Bielscy seniorzy w Supraślu
Supraśl, jako kierunek wyprawy bielskich seniorów.
 
W dniu 29.08.2023 roku wczesnym rankiem seniorzy z Bielska Podlaskiego i okolic udali się na jednodniowy wyjazd do Supraśla. Wyjazd był realizowany w ramach projektu „W zdrowym ciele - zdrowy duch”- Warsztaty aktywizujące dla seniorów- edycja II.
Celem podróży był prawosławny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, w której skład wchodzi Cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy, Cerkiew Św. Jana Teologa, Dzwonnica, Katakumby, Izba Pamięci abp Mirona, Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa, a także Muzeum Ikon.
Historia Monastyru w Supraślu sięga końca XV wieku, kiedy zostało założone sanktuarium i ma ono niezwykle burzliwą historię. Monaster prawosławny w Supraślu leży na Podlasiu, gdzie mamy do czynienia z mozaiką kultur, wyznań i różnych tradycji. Zostawiło to ślad w materialnym i niematerialnym dziedzictwie tego miejsca.
Seniorzy zwiedzili Monaster Zwiastowania, Cerkiew Św. Jana Teologa, a także Muzeum Ikon. Ojciec, który oprowadzał podkreślał, że pomiędzy katolikami a prawosławnymi w życiu należy szukać tego co nas łączy, a nie tego co nas dzieli. A łączy nasz Jezus Chrystus.
Po wytężonym dniu zwiedzania seniorzy udali się na smaczny obiad do restauracji ,,Łukaszówka”, gdzie wśród gwaru i licznych rozmów wymieniali wrażenia z całego dnia. Zachwyciły tradycyjne podlaskie potrawy, a mianowicie babka ziemniaczana z sosem grzybowym, kartacze, a także na miejscu przygotowany pączek z pyszną kawą. Mamy nadzieję, że jeszcze nie jeden taki wyjazd przed bielskimi seniorami.
Zadanie to było możliwe dzięki współfinansowaniu ze środków Budżetu Miasta Bielsk Podlaski.
 
 
Czytany 110 razy